GENCI en CNRS kiezen Eviden om de Jean Zay supercomputer tot een van de krachtigste van Frankrijk te maken

1 april 2024

Na de aankon­di­ging van de Franse president op de Vivatech-confe­rentie in juni 2023 hebben de ‘Grand Equi­pe­ment National de Calcul Intensif’ (GENCI) en het ‘Centre National de la Recherche Scien­ti­fique’ (CNRS), onder toezicht van het Franse Minis­terie van Hoger Onderwijs en Onderzoek, gekozen voor Eviden als partner om de capa­ci­teit van de super­com­puter Jean Zay aanzien­lijk uit te breiden. Met finan­cie­ring door het France 2030-programma is deze aankon­di­ging een nieuwe stap naar soeve­reine AI.

Na een fase van compe­ti­tieve dialoog hebben GENCI en CNRS Eviden gekozen voor de levering van een nieuwe, door NVIDIA aange­dreven computing-infra­struc­tuur voor de Franse nationale super­com­pu­ter­centra. Na voor­be­rei­dende werk­zaam­heden voor de aanpas­sing van de compute-ruimte, zal Eviden de op NVIDIA H100 Tensor Core GPU-geba­seerde partitie van Jean Zay in april instal­leren. Jean Zay is de super­com­puter van GENCI die wordt beheerd door het ‘Institut de déve­lop­pe­ment et de ressources infor­ma­tique scien­ti­fique’ (IDRIS) van het CNRS. In het begin van de zomer van 2024 moet de upgrade volledig beschik­baar zijn voor gebruikers.

Deze uitbrei­ding van de Jean Zay-computer maakt het mogelijk om de piekre­ken­kracht van 36,85 naar 125,9 PFlop/​s te verhogen. Hierdoor wordt de beschik­bare reken­ca­pa­ci­teit verme­nig­vul­digd met 3,5 in dubbele precisie (voor high-perfor­mance computing) en met 13 bij een gere­du­ceerde of gemengde precisie, zoals in het geval van arti­fi­ciële intel­li­gentie. Daarnaast zal een nieuwe opslag­in­fra­struc­tuur de moge­lijk­heid bieden om met hoge snelheid te lezen/​schrijven en de bijho­rende modellen en datasets beschik­baar te maken.

Bovenop het pres­ta­tie­ni­veau is Jean Zay een van de meest milieu-effi­ci­ënte machines in Europa. Dit is te danken aan het groot­scha­lige gebruik van versnelde tech­no­lo­gieën (GPU’s) en de kern­koe­ling van de compu­ter­ser­vers met warm water. De afval­warmte van de machine wordt ook herge­bruikt om meer dan duizend huizen in de omgeving van Saclay te verwarmen, met dank aan een geza­men­lijke inves­te­ring van CNRS en EPAPS.

Pin It on Pinterest

Share This