Honda en Mitsubishi testen datacenter met hergebruikte waterstof-brandstofcellen

9 januari 2024

In Groningen heeft de Neder­landse data­cen­ter­o­pe­rator NorthC reeds eerder ervaring opgedaan met het gebruik van waterstof-brand­stof­cellen. Deze trend van duurzame ener­gie­voor­zie­ning in data­cen­ters krijgt nu ook inter­na­ti­o­nale aandacht, met een nieuw project in Japan.

Honda en Mitsu­bishi staan op het punt om de haal­baar­heid te testen van een data­center dat gebruik maakt van brand­stof­cellen afkomstig uit elek­tri­sche voer­tuigen. Deze brand­stof­cellen gebruiken waterstof, gepro­du­ceerd als bijpro­duct van een indu­strieel proces. Het project, dat twee jaar zal duren vanaf 31 maart, vindt plaats in Shunan City, Japan. Het doel is om de reductie van kool­stof­di­oxide-uitstoot in data­center-operaties te beoor­delen door een ‘gedis­tri­bu­eerd data­center’ aan te drijven, gerund door Mitsu­bishi, vanuit een stati­o­naire brand­stof­cel­cen­trale ontwik­keld door Honda. Deze brand­stof­cellen zijn herge­bruikt uit elek­tri­sche voer­tuigen (EV’s).

De waterstof voor de brand­stof­cel­cen­trale wordt geleverd door Tokuyama Corpo­ra­tion. Deze waterstof is een bijpro­duct van hun zout­wa­tere­lek­tro­ly­se­be­drijf, dat jaarlijks ongeveer 50.000 ton natri­um­hy­po­chlo­riet produ­ceert. Het project is voor­ge­steld door de New Energy and Indu­strial Tech­no­logy Devel­op­ment Orga­ni­za­tion (NEDO) van Japan, een orga­ni­satie die zich richt op het bevor­deren van onderzoek, ontwik­ke­ling en adoptie van indu­striële, energie- en milieutechnologieën.

Het doel is om manieren te onder­zoeken om de kosten te verlagen voor orga­ni­sa­ties om stati­o­naire brand­stof­cel­sys­temen te instal­leren en te exploi­teren, wat uitein­de­lijk kan bijdragen aan de decar­bo­ni­satie van de elek­tri­ci­teits­voor­zie­ning. Er zijn geen details vrij­ge­geven over de infra­struc­tuur van het data­center dat Mitsu­bishi zal exploi­teren als onderdeel van dit project, dus het is onbekend hoeveel vermogen de brand­stof­cel­cen­trale moet leveren.

Waterstof en brand­stof­cellen zijn de afgelopen jaren vaak in het nieuws geweest als een poten­tiële manier om groenere energie te leveren voor data­cen­ters, hetzij als een back-up ener­gie­bron in plaats van diesel­ge­ne­ra­toren, of als de primaire ener­gie­bron zelf. In 2022 gaf NorthC aan de eerste in Europa te zijn die een waterstof-aange­dreven brand­stof­cel­mo­dule inzet om backup-gene­ra­toren bij zijn locatie in Groningen te vervangen.

Vorig jaar onthulde het Koreaanse SK Group plannen voor een data­center in Ierland dat volledig door brand­stof­cellen wordt aange­dreven, hoewel deze site aanvan­ke­lijk mogelijk door gas wordt aange­dreven en in de toekomst overgaat op waterstof als brandstof. Een rapport van oktober, gepro­du­ceerd door data­cen­ter­be­drijf Equinix en de National Univer­sity of Singapore (NUS), conclu­deerde dat brand­stof­cellen effi­ci­ënter zijn dan andere alter­na­tieve generator-technologieën.

Waterstof kan worden beschouwd als een schone brandstof omdat het alleen water produ­ceert als bijpro­duct wanneer het wordt verbruikt in een brand­stofcel. Het probleem zit echter in de bron van de waterstof. Veel commer­cieel gepro­du­ceerde waterstof wordt gewonnen uit methaangas via een energie-intensief proces dat typisch wordt aange­dreven door fossiele brand­stoffen. Het is waar­schijn­lijk dat het proces dat Tokuyama gebruikt in zijn zout­wa­tere­lek­tro­lyse uitein­de­lijk wordt aange­dreven door fossiele brand­stoffen, maar de waterstof wordt gepro­du­ceerd als een bijpro­duct en dit is momenteel slechts een demon­stra­tie­pro­ject om de haal­baar­heid van geïn­te­greerde water­stof­be­drijfs­mo­dellen te evalueren.

Naast het veri­fi­ëren van het gebruik van brand­stof­cellen voor primaire en back-up ener­gie­bronnen in data­cen­ters, zal het project ook kijken naar het poten­tieel voor toepas­singen in het balan­ceren van het elek­tri­ci­teitsnet. Dit is een gebied dat ook werd verkend door Microsoft bij zijn data­center in Dublin, dat “grid-inter­ac­tieve UPS-tech­no­logie” imple­men­teerde om zijn faci­li­teit indien nodig energie terug te leveren aan het net, met als doel het opvangen van eventuele vari­a­bi­li­teit in de ener­gie­voor­zie­ning als gevolg van de onvoor­spel­baar­heid van hernieuw­bare energiebronnen.

Honda en Mitsu­bishi hopen de kennis die uit het project wordt vergaard te gebruiken om het aantal schuren in de regio die op schonere energie draaien uit te breiden, evenals om zakelijke kansen voor de tech­no­logie elders te verkennen.

Pin It on Pinterest

Share This