Onderzoek Dassault Systèmes en CITE Research: ‘Consument wil gepersonaliseerde producten en diensten, maar verwacht ook kostenvoordeel’

29 januari 2020

Met name jonge consu­menten hebben een sterke voorkeur voor geper­so­na­li­seerde producten en diensten. Deze hebben een positieve invloed op hun levens­kwa­li­teit. Bovendien zien ze derge­lijke producten en diensten als kwali­ta­tief beter. Consu­menten zijn dan ook bereid hun data te delen met leve­ran­ciers. Wel verwachten ze dat hier een kosten­voor­deel tegenover staat.

Dit blijkt uit een onderzoek onder 3000 consu­menten in Frankrijk, de Verenigde Staten en China. Het onderzoek is gehouden door CITE Research in opdracht van Dassault Systèmes. De resul­taten zijn gepre­sen­teerd tijdens CES 2020 in Las Vegas.
 
Een aantal belang­rijke bevin­dingen van de onderzoekers:
 
  • Er bestaan verschillen als het gaat om perso­na­li­se­ring van
    mobi­li­teit, zorg, retail en de thuis- en leef­om­ge­ving. 
    Dat zijn verschillen tussen gene­ra­ties, tussen regio’s en tussen mensen met verschil­lende niveaus van adoptie. Al deze groepen defi­ni­ëren het begrip ‘perso­na­li­se­ring’ vaak anders.
  • Consu­menten willen perso­na­li­se­ring, maar zijn niet bereid daarop te wachten. 83% van de consu­menten is van mening dat producten en diensten in enkele seconden of hooguit uren geper­so­na­li­seerd kunnen worden. Slechts 21% is bereid 4 of meer dagen te wachten op de levering van een geper­so­na­li­seerd product of dienst. 
  • Consu­menten zijn bereid gemiddeld 25,3% te betalen voor perso­na­li­se­ring. Als tegen­pres­tatie verwachten zij een gemiddeld 25,6% lagere prijs of kosten in ruil voor het afdragen van hun persoon­lijke gegevens. Zij zijn vooral bereid te betalen voor geper­so­na­li­seerde zorg, maar veel minder voor geper­so­na­li­seerde retail.
  • Consu­menten zijn het meest geïn­te­res­seerd in geper­so­na­li­seerde producten en diensten voor zorg­toe­pas­singen. Denk bijvoor­beeld aan preven­tieve zorg die geper­so­na­li­seerd is op basis van gedrag en geper­so­na­li­seerde alar­me­rings­dien­sten voor ouderen die ten val komen.
  • Consu­menten vinden ook perso­na­li­se­ring in dienst van persoon­lijke veilig­heid belang­rijk. Voor­beelden hiervan zijn producten die waar­schuwen bij nood­ge­vallen thuis en het verzenden van loca­tie­ge­ge­vens naar de politie in het geval van een onveilige situatie. 
  • Gege­vens­be­scher­ming en privacy zijn voor 96% van de consu­menten een punt van aandacht. De meeste consu­menten zijn alleen bereid data te delen die bedoeld zijn voor perso­na­li­se­ring van een product of dienst. Worden hun data anoniem gemaakt, dan zijn 6 op de 10 consu­menten bereid om persoon­lijke gegevens te delen. 88% van de respon­denten stopt met het gebruik van een geper­so­na­li­seerde dienst als er twijfels zijn over de vraag hoe hun data worden beheerd – ook als de dienst of het product als nuttig wordt ervaren. Voor 68% is duidelijk dat toene­mende eisen van consu­menten zullen leiden tot betere gegevensbescherming.
  • Kunst­ma­tige intel­li­gentie, 5G en ‘home assis­tants’ zijn nood­za­ke­lijk voor perso­na­li­se­ring. Ongeveer de helft van de consu­menten is van mening dat met name 5G cruciaal is voor het aanbieden van geper­so­na­li­seerde diensten in de zorg, terwijl 5G als minder belang­rijk wordt gezien voor de retail.
  • Duide­lijke gene­ra­tie­ver­schillen bij de verwach­tingen over perso­na­li­se­ring. Generatie X (geboren tussen 1960 en 1970), millen­nials (geboren in de jaren 80 of 90) en generatie Z (geboren eind jaren 90 en begin 21e eeuw) voelen zich meer op hun gemak met het delen van persoon­lijke gegevens dan ‘baby­boo­mers’ (geboren tussen 1946 en 1964) en de ‘silent gene­ra­tion’ (geboren tussen 1920 en midden jaren 40). 60% van de baby­boo­mers is het meest enthou­siast over perso­na­li­se­ring in de zorg, terwijl 24% van generatie Z vooral enthou­siast is over perso­na­li­se­ring en mobi­li­teit. 21% van de millen­nials ziet met name inte­res­sante kansen als het gaat om het milieu.
  • Chinese consu­menten zijn enthou­si­aster over perso­na­li­se­ring dan Ameri­kaanse en Franse consu­menten, terwijl de Ameri­kaanse consu­menten de hoogste verwach­tingen hebben van perso­na­li­se­ring. Ameri­kanen verwachten over het algemeen dat geper­so­na­li­seerde producten en diensten in 2030 volstrekt normaal zullen zijn. Zij zijn ook meer dan Chinese en Franse consu­menten bereid hiervoor te betalen. 
“Met name jonge consu­menten zijn op zoek naar erva­ringen waarbij perso­na­li­se­ring het verschil maakt”, zegt Florence Verzelen, Executive Vice President Industry Solutions, Marketing and Global Affairs van Dassault Systèmes. “Bedrijven doen er verstandig aan data te verza­melen, te analy­seren en toe te passen waarbij zij nadruk­ke­lijk rekening houden met de zorgen van consu­menten als het gaat om priva­cy­be­scher­ming. Ons 3DEX­PE­RIENCE-platform stelt hen daartoe in staat. Met dit platform kunnen bedrijven innoveren en producten en diensten ontwerpen, creëren en produ­ceren die heel nadruk­ke­lijk geper­so­na­li­seerd zijn.”
 

Pin It on Pinterest

Share This