Hoe haalt u in het digitale tijdperk het beste uit geldautomaten?

30 september 2021

De concur­rentie tussen tradi­ti­o­nele banken en neobanken wordt steeds groter en daarbij wordt de bank­sector gecon­fron­teerd met grote veran­de­ringen in de gewoonten van de klanten. Betaal­op­los­singen zijn geavan­ceerder geworden en bieden veilige, real-time beta­lingen altijd en overal. Tege­lij­ker­tijd worden de fysieke apparaten uitge­breider en bieden zij moge­lijk­heden als videoas­sis­tentie en geper­so­na­li­seerde réclame in de wereld van self-service banking.

Maar ondanks dat consu­menten meer vertrouwd zijn geraakt met elek­tro­ni­sche beta­lingen, is de vraag naar contant geld niet ingestort. Inte­gen­deel, de studie “Global ATM Market and Forecasts to 2025” van RBR voorspelt zelfs een jaar­lijkse groei van het aantal geld­op­names wereld­wijd met meer dan 2% tegen 2025.

Toch staan de geld­au­to­maten bij banken ter discussie. De exploi­ta­tie­kosten stijgen door de extra kosten voor frau­de­be­strij­ding en bescher­ming tegen cyber­aan­vallen. Het gevolg is dat banken het aantal geld­au­to­maten blijven vermin­deren in plaats van te streven naar een betere bevei­li­ging, een beperking van de totale eigen­doms­kosten en een verbe­te­ring, moder­ni­se­ring en perso­na­li­se­ring van de klan­ten­er­va­ring. Deze analyse moet echter worden hero­ver­wogen, omdat zij de banken berooft van de nauwe band met de consu­menten. Voor veel consu­menten blijven geld­au­to­maten een zeer belang­rijk kanaal om toegang te krijgen tot bankdiensten.

Daarom moeten banken en andere eigenaars van geld­au­to­maten nieuwe stra­te­gieën uitwerken om de toegang tot contant geld en diensten in stand te houden of zelfs te verbe­teren, rekening houdend met de opera­ti­o­nele kosten en de veran­de­rende gewoonten van de klanten.

Geldautomaten kunnen voor de klanten veel meer betekenen

Het imago van zelf­be­die­nings­au­to­maten moet worden verbeterd, aangezien zij veel meer zijn dan alleen maar geld­au­to­maten die in een muur zijn ingebouwd. Zij vormen een veilig en gebruiks­vrien­de­lijk platform voor andere belang­rijke diensten, met een positieve impact op het traject dat de klant aflegt en de perceptie van de bank.

Voor wat betreft de trend van het sluiten van filialen, kan geau­to­ma­ti­seerd self-service bankieren de kern vormen om filialen om te vormen. De behoeften en gedra­gingen van de heden­daagse consument veran­deren snel. Zij maken gebruik van een breed scala aan digitale kanalen om toegang te krijgen tot bank­dien­sten, waarbij zij voort­du­rend van het ene apparaat naar het andere gaan en gebruik maken van nieuwe tech­no­lo­gieën en geavan­ceerde hardware-apparaten. Bank­dien­sten zijn steeds vaker op elk moment nodig, 24 uur per dag, 7 dagen per week.

Geld­au­to­maten kunnen een centrale rol spelen bij de trans­for­matie van bank­dien­sten en banken moeten zelf­be­die­nings­au­to­maten beter benutten, met gebruik­ma­king van de beste beschik­bare tech­no­logie en IT-infrastructuur. 

Terzelfder tijd groeit het aantal zelf­be­die­nings­ter­mi­nals met assis­tentie die inno­ve­rende diensten in de bank aanbieden, snel. RBR heeft er wereld­wijd al 340.000 geïn­stal­leerd, waarmee met de hulp van bank­me­de­wer­kers een nog breder scala van diensten en trans­ac­ties kan worden aange­boden. Door de auto­ma­ti­se­ring van routi­ne­ver­rich­tingen kan het personeel van het filiaal zijn tijd besteden aan verkoop, onder­steu­ning en advies­taken. Zelf­be­die­nings­au­to­maten met assis­tentie komen banken ten goede doordat zij de kloof tussen fysieke en digitale kanalen overbruggen.

Om concur­re­rend te blijven, heeft de tradi­ti­o­nele zelf­be­die­nings­ar­chi­tec­tuur een geac­tu­a­li­seerde tech­no­lo­gi­sche infra­struc­tuur nodig. De huidige markt vraagt om een oplossing waarmee de geld­au­to­maat zich kan gedragen als elk ander digitaal kanaal, zodat klanten op hun eigen manier toegang tot de bank kunnen krijgen, waar en wanneer ze maar willen.

Rendabele geldautomaten

Het mini­ma­li­seren van de totale kosten van geld­au­to­maten is een uitdaging, vooral vanwege de geogra­fi­sche spreiding ervan. Daarom kan een gebundeld netwerk van geld­au­to­maten de oplossing zijn. Dit houdt in dat twee of meer banken de eigendom van hun geld­au­to­maten over­dragen aan een derde partij, die de gedeelde geld­au­to­ma­ten­vloot exploi­teert. Door de exploi­tatie- en kapi­taal­kosten te delen, vermin­dert deze strategie de eigendoms- en beheerskosten. 

Terwijl het poolen van geld­au­to­maten banken in staat stelt hun netwerken te rati­o­na­li­seren door dubbele geld­au­to­maten te elimi­neren, kan het ook een stimulans zijn voor het revi­ta­li­seren en reor­ga­ni­seren van geld­au­to­ma­ten­parken om klanten en hun veran­de­rend gedrag beter te kunnen volgen. Het netwerk van gedeelde geld­au­to­maten biedt de flexi­bi­li­teit om geld­au­to­maten te verplaatsen naar druk­be­zochte locaties, zoals winkel- en zaken­centra en vervoersknooppunten.

Innoveren met infrastructuur van de volgende generatie

De bestaande ATM-infra­struc­tuur beperkt de moder­ni­se­ring die nodig is om de toegang tot contant geld en diensten te handhaven en uit te breiden. Upgraden is van essen­tieel belang als het ATM-kanaal met de tijd mee wil gaan. De ideale infra­struc­tuur op basis van een geïn­te­greerd model maakt het mogelijk externe enti­teiten zoals de auto­ris­tie­server en kern­bank­dien­sten te combi­neren, maar ook te isoleren. Dit maakt gedeelde diensten over alle kanalen mogelijk, waardoor de eigen­doms­kosten drastisch worden verlaagd, een uitge­breide reeks geïn­te­greerde diensten wordt aange­boden, de veilig­heid wordt verhoogd en de klant­te­vre­den­heid wordt verbeterd. 

Deze gestan­daar­di­seerde aanpak, die veel meer functies onder­steunt, vereen­vou­digt het beheer van geld­au­to­maten, maakt auto­ma­ti­se­ring van zelf­be­die­nings­fi­li­alen mogelijk en inte­greert het geld­au­to­ma­ten­ka­naal met andere digitale kanalen. Als gevolg daarvan maakt de geld­au­to­maat nu deel uit van de omni­chan­ne­l­er­va­ring die klanten tegen­woordig van elke dienst verwachten.

Conclusie

In het tijdperk van digi­ta­li­se­ring en de pandemie die het gebruik van nieuwe kanalen heeft versneld, vragen consu­menten om consis­tentie tussen mobiele en fysieke kanalen. Banken zullen absoluut moeten beschikken over software en een ATM-infra­struc­tuur die naadloos aansluit bij de huidige en toekom­stige behoeften. In combi­natie met inno­va­tieve stra­te­gieën rond toekom­stige filialen en pooling van geld­au­to­maten kan de geld­au­to­maat­tech­no­logie van de volgende generatie inspelen op nieuwe behoeften van de klant, een ruimer gebruik mogelijk maken en de kosten per trans­actie van een zelf­be­die­nings­ka­naal verlagen. 

Pin It on Pinterest

Share This