Veracode: 80% van de softwareapplicaties in overheid en onderwijs heeft kwetsbaarheden

7 januari 2021

Veracode, een inter­na­ti­o­nale leve­ran­cier van oplos­singen voor appli­ca­tion security testing (AST), conclu­deert uit onderzoek dat overheids- en onder­wijs­in­stel­lingen vaak appli­ca­ties uitrollen met een grote hoeveel­heid kwets­baar­heden. Uit het onderzoek blijkt dat de meer­der­heid van de orga­ni­sa­ties in deze sectoren met grotere appli­ca­ties met oudere codebases werken, in verge­lij­king met andere onder­zochte sectoren. 

Toch zijn er genoeg aanwij­zingen dat ontwik­ke­laars in deze sectoren hun werk­wijzen moder­ni­seren om sneller kwets­baar­heden op te sporen en te verhelpen, en zo hun soft­wa­re­be­vei­li­ging te verbeteren.

In het onderzoek analy­seerde Veracode duizenden appli­ca­ties binnen overheids- en onder­wijs­in­stel­lingen om trends in DevSecOps te vinden. 80% van de geana­ly­seerde appli­ca­ties bevatte minstens één kwets­baar­heid – het hoogste percen­tage van alle sectoren in het onderzoek. Maar slechts 23% van de kwets­baar­heden was zeer ernstig, waarmee overheid en onderwijs (samen met finan­ciële dienst­ver­le­ning en zorg­in­stel­lingen) juist weer het best presteren van alle sectoren.

Hoewel de meeste ontdekte kwets­baar­heden op zichzelf niet ernstig zijn, zorgt een opeen­sta­pe­ling van kwets­baar­heden ervoor dat de kans dat een appli­catie kan worden misbruikt toeneemt – en overheids- en onder­wijs­in­stel­lingen hebben meer dan zeven maanden nodig om slechts de helft van alle ontdekte kwets­baar­heden te verhelpen.

3 tips voor goede AppSec in overheid en onderwijs:

  1. Auto­ma­ti­seer het scan­proces met API’s: Wanneer DevOps-werk­wijzen worden toegepast en releases sneller worden uitge­bracht, kunnen ontwik­ke­laars scans auto­ma­ti­seren vanuit de tools die ze reeds gebruiken. Twee zaken die direct impact hebben op hoe snel kwets­baar­heden kunnen worden verholpen – scan­fre­quentie en scan­au­to­ma­ti­se­ring via API’s – worden in toene­mende mate geïm­ple­men­teerd binnen overheids- en onder­wijs­in­stel­lingen. Deze sectoren zijn zelfs voor­lo­pers in hoe vaak ze scannen en in het gebruik van API’s om scans in het ontwik­ke­lings­proces te inte­greren. Een ontwik­ke­ling om vast te blijven houden.
  2. Scan tijdens iedere fase van het ontwik­ke­lings­proces: in overheids- en onder­wijs­or­ga­ni­sa­ties worden bevei­li­gings­testen nog steeds alleen vlak voor een grote release of op ad-hoc basis gedaan. Zorg er in plaats daarvan voor dat er in elke fase van het ontwik­ke­lings­proces conse­quent wordt gescand. De ontwik­ke­laar heeft controle over de regelmaat van de scans, wat een enorme impact kan hebben op applicatiebeveiliging.
  3. Geef prio­ri­teit aan het verhelpen van kwets­baar­heden: wanneer appli­ca­ties vaak en met regelmaat worden gescand, kunnen kwets­baar­heden direct worden verholpen. Maar oudere kwets­baar­heden blijven vaker openstaan, en teams besteden hier vaak geen tijd aan. Hoewel de ernst van kwets­baar­heden en de impact van de appli­catie op bedrijfs­re­sul­taten deels bepalen welke kwets­baar­heden het eerst worden opgelost, leidt het negeren van te veel oudere fouten tot te veel security debt.

Wat de meest voor­ko­mende fouten betreft: SQL-injecties komen binnen overheid en onderwijs 33% vaker voor dan bij andere sectoren, en ook cross-site scripting en gebrek­kige input-validatie komen vaker voor. Maar vijf van de top tien van ernstigste kwets­baar­heden komen juist minder vaak voor in overheids- en onder­wijs­ap­pli­ca­ties. Bekijk ook deze inter­ac­tieve info­graphic voor de meest voor­ko­mende kwets­baar­heden per programmeertaal.

“De meeste kwets­baar­heden in overheids- en onder­wijs­ap­pli­ca­ties zijn gelukkig niet cata­stro­faal”, zegt Chris Eng, Chief Research Officer bij Veracode. “Door meer met DevSecOps-tactieken te werken, zoals regel­ma­tige en frequente appli­ca­ties­cans en het gebruik van verschil­lende test­me­thodes, kunnen ontwik­ke­laars binnen deze orga­ni­sa­ties grote stappen maken om hun code veiliger te maken.”

Pin It on Pinterest

Share This