Belgische wagenparkbeheerders verwachten dat AI en EV’s de grootste impact gaan maken op wagenparkbeheer, zo blijkt uit onderzoek van Webfleet

5 september 2024

Meer dan de helft (62%) van de Belgische wagen­park­be­heer­ders verwacht de komende vijf jaar gebruik te maken van AI, zo blijkt uit een nieuw wereld­wijd onderzoek ter ere van het 25-jarig bestaan van Webfleet.

Het onderzoek, dat werd uitge­voerd in opdracht van de wereld­wijd vertrouwde oplossing voor wagen­park­be­heer van Brid­ge­stone, werd uitge­voerd onder 1.800 wagen­park­be­heer­ders in 15 landen om licht te werpen op het huidige en toekom­stige landschap van digi­ta­li­se­ring van het wagenpark. Uit de bevin­dingen blijkt dat wagen­park­be­heer­ders van plan zijn hun inves­te­ringen in digitale wagen­par­kop­los­singen in de toekomst te verhogen en wijzen op een signi­fi­cante geplande adoptie met betrek­king tot AI- en EV-technologieën. 

Het volledige rapport van het onderzoek is hier te vinden.

“De beweging in de richting van digitale oplos­singen, waaronder AI, is een duide­lijke indicatie van waar wagen­park­be­heer naartoe gaat,” zegt Jan-Maarten de Vries, President Fleet Mana­ge­ment Solutions bij Brid­ge­stone Mobility Solutions. “Ons onderzoek bevestigt opnieuw de cruciale rol die digitale wagen­par­kop­los­singen spelen bij het verhogen van de effi­ci­ëntie van het wagenpark, het verlagen van de kosten en het verbe­teren van de veilig­heid van de bestuurder en de voer­tuigen. Het is duidelijk dat de inves­te­ringen in deze tech­no­lo­gieën alleen maar blijven toenemen.” 

91% van de Belgische wagen­park­be­heer­ders verwacht de komende vijf jaar meer te inves­teren in digitale oplos­singen voor het wagenpark.

Overgrote meerderheid van wagenparkbeheerders wil meer investeren in digitalisering

  • Volgens bijna de helft van de wagen­park­be­heer­ders (46%) zijn effi­ci­ën­tie­ver­be­te­ringen en lagere opera­ti­o­nele kosten de belang­rijkste redenen om te inves­teren in digitale oplossingen. 
  • 52% van de respon­denten noemt verbe­terde veilig­heid van chauf­feurs en voer­tuigen als belang­rijkste reden om te inves­teren in oplos­singen voor wagenparkbeheer.

Naar verwachting gaan AI en EV de grootste impact maken op wagenparkbeheer

AI, machine learning en EV worden gezien als de tech­no­lo­gieën die de grootste impact hebben op de toekomst van fleet management.

  • 32% van de Belgische wagen­park­be­heer­ders zegt dat AI en machine learning de komende jaren de grootste impact gaat maken op wagen­park­be­heer, gevolgd door elek­tri­sche voer­tuigen (27%). 
  • 20% van de wagen­park­be­heer­ders maakt vandaag al gebruik van AI en 42% van hen is van plan om dat de komende vijf jaar te gaan doen. Bijna alle respon­denten beves­tigen dat AI in de toekomst grote impact maakt op wagen­park­be­heer: 61% van hen verwacht dat AI de route­plan­ning en logistiek zal opti­ma­li­seren, 50% dat AI admi­ni­stra­tieve en compli­ance-taken gaat auto­ma­ti­seren, terwijl 47% verwacht dat AI gaat bijdragen aan verbe­terde voor­spel­lende onder­houds­stra­te­gieën en assetmanagement.
  • Slechts 18% van de wagen­park­be­heer­ders geeft aan bezorgd te zijn over hoe AI hun werkdag gaat veran­deren, waarbij de grootste zorgen betrek­king hadden op proces­in­te­gratie (78%) en de privacy en bevei­li­ging van gegevens (56%).

Wagen­park­be­heer­ders beves­tigen dat elek­tri­sche voer­tuigen de toekomst zijn voor commer­ciële wagen­parken en dat het gebruik van EV’s de komende jaren alleen maar toeneemt:

  • 83% van de Belgische wagen­park­be­heer­ders verwacht dat het aantal elek­tri­sche en hybride voer­tuigen in hun wagenpark de komende vijf jaar verandert. 
  • De respon­denten die zeggen dat de mix van hun voer­tuigen gaat veran­deren, verwachten dat het aantal EV- en hybride voer­tuigen in hun wagen­parken bijna verdub­belt, van 27% nu naar 65% in 2029.

“Kunst­ma­tige intel­li­gentie en elek­tri­sche voer­tuigen zijn factoren die het wagen­park­be­heer blijven verbe­teren. Bij Webfleet pionieren we met deze tech­no­lo­gieën om de adoptie door wagen­parken te verge­mak­ke­lijken, altijd met een toewij­ding aan verbe­terde veilig­heid, duur­zaam­heid, produc­ti­vi­teit en effi­ci­ëntie,” besluit De Vries.

Webfleet viert 25 jaar tele­ma­tica-innovatie op de IAA Trans­porta­tion, die van 17 tot 22 september plaats­vindt in Hannover, Duitsland. De nieuwe AI Assistant is te zien op de stand van Brid­ge­stone Fleet Care in hal 12, C54 en op de Webfleet-stand in hal 25, B60. Als onderdeel van Brid­ge­stone Fleet Care laat Webfleet zien hoe de inte­gratie van zijn uitge­breide oplossing voor wagen­park­be­heer met Brid­ge­stone banden, band­tech­no­lo­gieën en servi­ce­op­los­singen slimmere, meer verbonden wagen­park­be­slis­singen mogelijk maakt en duur­zaam­heid, veilig­heid, effi­ci­ëntie en produc­ti­vi­teit stimuleert.

Pin It on Pinterest

Share This