Data4 en Universiteit van Parijs-Saclay werken aan bio-circulair datacenter

29 maart 2024

De Franse data­cen­ter­o­pe­rator Data4 en de Univer­si­teit van Parijs-Saclay lanceren een bio-circulair data­center, naar hun mening de eerste ter wereld. Dit inno­va­tieve project, dat begin 2024 van start is gegaan, wordt geleid door de Conseil Dépar­te­mental de l’Essonne en uitge­voerd door een multi­dis­ci­pli­nair team.

Data4 benadrukt dat met de snelle voor­uit­gang in digitale tech­no­logie en de jaar­lijkse toename van data­op­slag in data­cen­ters met 35% wereld­wijd, de sector zijn ecolo­gi­sche inspan­ningen moet opvoeren. Dit nieuwe project is een antwoord op de stra­te­gi­sche uitdaging om de door data­cen­ters gepro­du­ceerde warmte te herge­bruiken. Hoewel het verwarmen van nabij­ge­legen woningen een van de onder­zochte opties voor herge­bruik van rest­warmte is, wordt hiermee slechts 20% van de gepro­du­ceerde warmte benut. Data4 verkent daarom ook andere methoden om de over­tol­lige warmte van data­cen­ters te gebruiken. Een van die methoden is het nabootsen van natuur­lijke foto­syn­these door het opge­vangen CO2 te gebruiken voor de kweek van algen. Deze kunnen vervol­gens als biomassa voor circu­laire ener­gie­bronnen worden ingezet. De algen kunnen echter ook voor bijvoor­beeld de productie van biopro­ducten voor indu­strieën zoals cosmetica en agro­voe­ding worden gebruikt.

Linda Lescuyer, Inno­va­tion Manager bij Data4, ziet in deze samen­wer­king met de Fondation Univer­sité Paris Saclay een kans om een circu­laire energie-economie op te zetten. Lescuyer benadrukt dat het biomas­sa­pro­ject inspeelt op twee grote uitda­gingen: voed­sel­ze­ker­heid en ener­gie­tran­sitie. Ze onder­streept het belang van samen­wer­king tussen stake­hol­ders in de regio Essonne om een project te creëren dat gericht is op het delen van bronnen en het vermin­deren van consumptie.

Het project voor herge­bruik van data­cen­ter­warmte brengt experts samen van Centrale-Supélec, Agro­Pa­ris­Tech, INRAE, het ICMMO Labo­ra­to­rium aan de Univer­si­teit van Parijs-Saclay, de start-up Blue Planet Ecosys­tems en enkele Data4-teams. Als locatie voor het data­center is gekozen voor Marcoussis, Essonne. Het project beoogt een positieve impact op de regio Essonne te hebben en heeft potentie om uit te breiden naar andere gebieden, mede dankzij sterke banden met de Commu­nauté d’Agglomération Paris Saclay.

Pin It on Pinterest

Share This