ING-enquête: 47% van de beleggers vindt het een goed moment om te beleggen in artificiële intelligentie

16 oktober 2023

Een derde van de beleggers verwacht een positieve impact van arti­fi­ciële intel­li­gentie (AI) op de wereld­eco­nomie. Dat gevoel is sterker aanwezig bij manne­lijke beleggers en bij jongeren. Vrou­we­lijke beleggers tonen zich eerder negatief in dit verband. Zowat de helft van de Belgische beleggers (47%) vinden het een goed moment om in AI-bedrijven te beleggen, al is 4 op 10 zich ervan bewust dat hier meer dan gemiddeld risico aan verbonden is. Dit zijn de belang­rijkste conclu­sies van het onderzoek, uitge­voerd als onderdeel van de ING-beleggersbarometer.

Vorig jaar heeft arti­fi­ciële intel­li­gentie (AI) een sterke groei gekend. Dat is ook de Belgische beleggers niet ontgaan. Zo denkt een derde van de geën­quê­teerden dat AI een positieve impact zal hebben op de wereld­wijde econo­mi­sche groei in de komende tien jaar (30% denkt het omge­keerde). Dat geloof is iets sterker bij de jongere beleggers waar ongeveer vier op tien deze mening is toegedaan. Opmer­ke­lijk is dat bij vrou­we­lijke beleggers er een groter percen­tage is dat verwacht dat AI een negatieve impact op de groei zal hebben (33% t.o.v. 24% die een positief effect zien). Bij manne­lijke beleggers is het precies omgekeerd (38% positief, 27% negatief).

“Enquêtes in de VS hebben een gelijk­aardig resultaat opge­le­verd, met vrouwen die zich veel scep­ti­scher tonen tov AI dan mannen Studies wezen uit dat vrouwen in het algemeen veel behoed­zamer tegen nieuwe tech­no­lo­gieën aankijken dan mannen”, stelt Peter Vanden Houte

Dat AI ook een bedrei­ging voor onze privacy vormt, is een mening die zo’n zes op tien beleggers delen. Amper 13% is daar niet van overtuigd. Dat er een belang­rijk effect zal zijn op de arbeids­markt (bepaalde banen die zullen verdwijnen, nieuwe jobs die zullen worden gecreëerd), staat voor zeven op de tien beleggers buiten kijf. Verras­send nog is dat zowat de helft van de beleggers ervan overtuigd is dat binnen 15 jaar er volledig zelf­rij­dende auto’s op onze wegen zullen rijden. Slechts een vijfde gelooft daar niet in.

Dat AI ook beleg­gings­kansen biedt, is voor heel wat beleggers duidelijk. Voor 31% van de beleggers is het belang­rijk is dat de bedrijven waarin ze inves­teren gebruik maken van AI. Die mening is sterker bij jongeren (42%), maar ook meer aanwezig bij mannen (35%) dan bij vrouwen (26%).

Voor 47% van de beleggers is het een goed moment om te beleggen in bedrijven die zich toeleggen op de ontwik­ke­ling van AI. Een vijfde van de beleggers is dan ook van plan om de komende maanden indi­vi­duele aandelen, fondsen of ETFs die in de AI-wereld actief zijn, te kopen. Beleggers onder de 35 jaar zijn in dit opzicht duidelijk iets gretiger, gezien liefst 41% deze intentie heeft. Toch is aan deze bedrijven ook heel wat risico verbonden. Bijna vier op de tien beleggers schatten het risico eerder hoog in, ook de jongeren.

“Tech­no­lo­gi­sche door­braken gaan dikwijls gepaard met hypes op de beurs, waarbij het nadien blijkt dat er uitein­de­lijk maar een beperkt aantal winnaars zijn Gelukkig schijnt de Belgische belegger zich hiervan bewust”, besluit Vanden Houte

Pin It on Pinterest

Share This