Google kondigt aankoop van nieuwe site aan voor potentieel datacenter en viert 15 jaar investeringen in België

24 oktober 2022

Google kondigt vandaag, in aanwe­zig­heid van premier Alexander De Croo, de aankoop aan van een stuk grond nabij La Louvière voor een poten­tieel toekom­stig data­center. België vormt een belang­rijk onderdeel van de Europese infra­struc­tuur van Google. Sinds 2007 heeft het bedrijf bijna 3 miljard euro geïn­ves­teerd in infra­struc­tuur voor data­cen­ters in ons land. Daarnaast heeft Google miljoenen geïn­ves­teerd in Belgische zonne-energie, offshore wind­energie en ener­gie­op­slag­ca­pa­ci­teit. Het bedrijf heeft bovendien de ambitie om in België altijd op basis van kool­stof­vrije energie te werken tegen 2030.

Alexander De Croo, premier van België, verwel­komt de inves­te­ring: “Deze nieuwe inves­te­ring is geweldig nieuws. Het bevestigt onze positie als digitale pionier. België speelt al jaren een leidende rol in Europa als het gaat om de ontwik­ke­ling van de digitale economie. Onze centrale positie, onze knowhow en onze talenten zijn allemaal troeven voor bedrijven als Google, maar ook voor alle inno­va­tieve startups die elke dag in ons land opgestart worden. We moeten er trots op zijn en blijven inves­teren in ons ecosys­teem om het te laten groeien. Nooit was digitale innovatie belang­rijker dan in het post-covid-tijdperk. Inter­na­ti­o­nale evene­menten tonen ons elke dag opnieuw hoe cruciaal het is voor België en voor Europa om zijn eigen infra­struc­tuur en zijn eigen econo­mi­sche en tech­no­lo­gi­sche hefbomen te hebben.” 

Frédéric Descamps, Site Lead van het Google data center in België, vult aan: “Mensen maken steeds meer gebruik van digitale middelen. Aangezien ook orga­ni­sa­ties en overheden in België meer en meer over­scha­kelen naar de Cloud, willen we ervoor zorgen dat ons data­center en de Google Cloud-regio blijven voldoen aan de noden van gebrui­kers en klanten op vlak van tech­no­logie en betrouw­baar­heid. We zijn trots dat we al 15 jaar in België inves­teren en zijn de lokale, regionale en nationale overheden alsook de lokale leve­ran­ciers en de lokale gemeen­schap zeer dankbaar voor hun voort­du­rende steun.” 

Met de aankoop van 36 hectare grond in Ecaus­sinnes, in de “zoning de Feluy”, nabij La Louvière, wil Google de opties open houden om, afhan­ke­lijk van de noden van gebrui­kers en klanten, zijn aanwe­zig­heid in België uit te breiden met een data­center. Het terrein was eigendom van IDEA, het lokale agent­schap voor terri­to­riale ontwik­ke­ling. Het agent­schap zal met Google samen­werken om een aantal basis­in­fra­struc­turen op te zetten, indien het bedrijf beslist om verdere stappen te ondernemen. 

Jacques Gobert, voor­zitter van IDEA, is verheugd over de inves­te­ring: “We zijn tevreden dat Google ons heeft gekozen als voor­keurs­lo­catie. De inves­te­ring kan een positief effect hebben op de aantrek­kings­kracht van de lokale gemeen­schap en de creatie van werk­ge­le­gen­heid op lange termijn is essen­tieel voor de verdere econo­mi­sche ontwik­ke­ling. Bovendien zou de aanwe­zig­heid van Google het digitale ecosys­teem van het grond­ge­bied versterken dankzij de aantrek­king van inno­va­tieve bedrijven met een hoge tech­no­lo­gi­sche waarde. Een positief voor­uit­zicht voor de Cœur du Hainaut!” 

Aanzienlijke economische impact 

De bestaande site van het data­center van Saint-Ghislain vormt een belang­rijk onderdeel van de infra­struc­tuur van Google als schakel bij de aanle­ve­ring van Google-producten en Cloud­dien­sten. De site is uniek omdat het hier gaat over de eerste die Google 15 jaar geleden ontwierp, beheerde en exploi­teerde als data­center buiten de Verenigde Staten. De locatie biedt momenteel werk aan ongeveer 400 mensen in fulltime- en contract­func­ties, gaande van compu­ter­tech­nici over elek­tri­sche en mecha­ni­sche inge­ni­eurs tot bevei­li­gings­me­de­wer­kers, cate­ring­me­de­wer­kers en faci­li­tair mana­ge­ment. Dit aantal omvat niet de bouw­vak­kers die de data­cen­ters bouwen of die de bestaande faci­li­teiten verbeteren. 

Een rapport van Copen­hagen Economics bevestigt dat de inves­te­ringen van Google voor de bouw en de opera­ti­o­na­li­se­ring van de data­cen­ters tussen 2007 en 2020 gemiddeld 2.800 lokale banen per jaar opleverde en 2,7 miljard euro bijdroeg aan het Belgische BNP. 

Engagement voor hernieuwbare energie en duurzame investeringen in infrastructuur 

Google is sinds 2007 kool­stof­neu­traal en matchte elk jaar vanaf 2017 zijn elek­tri­ci­teits­ver­bruik met 100% hernieuw­bare energie voor zijn globale acti­vi­teiten, inclusief data­cen­ters en kantoren. In 2017 werd, na een inves­te­ring van 3 miljoen euro, een nieuwe zonne-instal­latie geïn­stal­leerd op de Belgische data­cen­ter­site, die jaarlijks 2,8 megawatt aan schone en betrouw­bare hernieuw­bare energie genereert. In 2019 deed Google zijn eerste groot­scha­lige aankoop van schone energie in België door 92 megawatt aan offshore-wind­energie aan te kopen. In 2020 kondigde Google de ambitie aan om tegen 2030 op kool­stof­vrije energie te werken binnen hetzelfde net, overal en altijd. In het kader van die verbin­tenis lanceerde Google het accupark-piloot­pro­ject in België op de site van Saint-Ghislain: bij een stroom­sto­ring zal het systeem helpen om de zoek­op­drachten, e‑mails en video’s van gebrui­kers in beweging te houden, zonder de uitstoot die normaal gezien gepaard gaat met dieselback-upgeneratoren. 

Groeiende vraag naar schone cloudservices 

Er is wereld­wijd een stijgende vraag naar schone cloud­ser­vices. Aangezien orga­ni­sa­ties en overheden in België blijven over­stappen op de cloud, is het belang­rijk dat het data­center van Google en zijn Cloud-regio blijven voldoen aan de groeiende behoeftes van klanten op het vlak van tech­no­logie en betrouw­baar­heid. De Cloud-regio stelt lokale bedrijven in staat om hun gegevens onshore te houden, hun autonomie over data te behouden en hun inspan­ningen op het vlak van digitale trans­for­matie lokaal aan te sturen, met oog voor snelheid, veilig­heid en duur­zaam­heid. De Cloud-regio in België behoort tot een van 35 Google Cloud-regio’s en 106 zones die momenteel wereld­wijd actief zijn. Google Clouds wereld­wijde netwerk van deze regio’s vormt de basis van de infra­struc­tuur waarmee Google aan de slag wil gaan om klanten van elke omvang en in alle sectoren te onder­steunen. Google Cloud is er trots op dat het de schoonste cloud in de sector beheert, waarbij het ener­gie­ver­bruik sinds 2017 wordt gekoppeld aan 100% hernieuw­bare energie (niet alleen kool­stof­kre­dieten, maar echte stroom), dankzij inves­te­ringen in wind- en zonne­pro­jecten.  

Digitalisering creëert groeikansen voor België en Europa 

Google wil een partner voor België zijn. Naast inves­te­ringen in data­cen­ter­in­fra­struc­tuur wil het bedrijf de digitale vaar­dig­heden van Belgen en Euro­pe­anen helpen trainen. In België onder­steunde het Digitaal Atelier/​Atelier Digital-programma al meer dan 130.000 Belgische onder­ne­mers en werk­zoe­kenden met een training in digitale vaar­dig­heden. Onlangs heeft Google, in samen­wer­king met de stad Bergen, lokale bedrijven geholpen bij hun econo­misch herstel na de impact van het coro­na­virus. De campagne #ChèreMons geeft onder­ne­mers de kans om te rade te gaan bij digitale experts die hen helpen hun online business te ontwik­kelen en nieuwe klanten aan te trekken. Tege­lij­ker­tijd worden inwoners van Bergen aange­moe­digd om de lokale winkels te verkennen via een infor­ma­tie­cam­pagne over waar ze in de buurt kunnen winkelen. 

Pin It on Pinterest

Share This