Google werkt aan certificeringswijze voor alle kopers van schone energie en cloud-klanten

17 maart 2022

Google stuurde een update van zijn duur­zaam­heids­aanpak. We plaatsen deze hier integraal.

“Toen we ons voornamen om in 2030 onze wereld­wijde acti­vi­teiten 24/​7 kool­stof­vrij te maken, wisten we dat we betere tools nodig hadden om het ener­gie­ver­bruik en de ener­gie­pro­ductie te traceren. Je kunt namelijk niet iets managen dat je niet meet, en bestaande methodes om schone energie te traceren zijn niet ontworpen om het ener­gie­ver­bruik per uur bij te houden.

Nu Google en anderen streven naar 24/​7 kool­stof­vrije energie, hebben we nieuwe systemen nodig waarmee ener­gie­con­su­menten, netbe­heer­ders en overheden precies weten welke soorten energie elk uur in elk elek­tri­ci­teitsnet worden gepro­du­ceerd, verbruikt en verhan­deld. Daarom hebben wij vorig jaar aange­kon­digd dat wij een nieuw tool gaan testen om deze meer verfijnde bena­de­ring van het traceren van energie te bevor­deren: Time-based Energy Attribute Certi­fi­cates (T‑EACs).

Zodra de T‑EAC’s volledig zijn ontwik­keld en op grote schaal worden ingezet, helpen ze Google ons doel van 24/​7 kool­stof­vrije energie te bereiken. Daarnaast biedt het ook waar­de­volle nieuwe inzichten over de beschik­baar­heid van kool­stof­vrije energie op elek­tri­ci­teits­net­werken tijdens elk uur van elke dag. Deze infor­matie helpt ener­gie­con­su­menten om hun ener­gie­ver­bruik beter te begrijpen, terwijl het overheden en systeem­be­heer­ders helpt om snellere en kosten­ef­fec­tie­vere stra­te­gieën te ontwik­kelen voor het kool­stofarm maken van het net. Het meest inte­res­sante is wel dat het ook prijs­sig­nalen creëert die aanzetten tot nieuwe inves­te­ringen in tech­no­lo­gieën en projecten die kool­stof­vrije energie leveren op het moment dat die het meest nodig is. Hierdoor wordt het kool­stofarm maken van hele elek­tri­ci­teits­netten versneld.

We zijn geïn­spi­reerd door deze visie en hebben het afgelopen jaar partners van over de hele wereld bijeen­ge­bracht om de ontwik­ke­ling en toepas­sing van T‑EAC’s te bevor­deren. Het doet ons dan ook genoegen te kunnen melden dat we vandaag aanzien­lijke voor­uit­gang hebben geboekt op een aantal gebieden, waaronder de uitbrei­ding van het gebruik van uurcer­ti­fi­caten binnen en buiten Google, de versnel­ling van de ontwik­ke­ling van tools en systemen om ener­gie­ge­ge­vens en uurkop­pe­ling te ontsluiten en de totstand­bren­ging van tech­ni­sche normen om de wijd­ver­spreide invoering van T‑EAC’s te bevorderen.

Momentum onder schone-energieregisters

Enkele van de belang­rijkste schakels bij de bevor­de­ring van T‑EAC’s zijn de registers waarin de ener­gie­at­tri­buut­cer­ti­fi­caten (EAC’s) voor schone ener­gie­op­wek­king worden gecreëerd, bijge­houden en beheerd. In het verleden hebben deze registers geen certi­fi­caten uitge­geven of bijge­houden op uurbasis, maar dat begint te veran­deren nu de vraag naar 24/​7 kool­stof­vrije energie toeneemt. Wij hebben samen­ge­werkt met regi­stra­tors van over de hele wereld om dit proces te versnellen en nieuwe producten en diensten te creëren om energie-attri­buten nauw­keu­riger te kunnen volgen.

In de Verenigde Staten zijn we een samen­wer­king aangegaan met M‑RETS, een non-profit­or­ga­ni­satie die certi­fi­caten voor energie-attri­buten opspoort en valideert. Dit heeft als doel om de moge­lijk­heden van hun platform voor uurlijkse trans­ac­ties uit te breiden en het opsporen en afboeken van uurlijkse certi­fi­caten door al hun gebrui­kers mogelijk te maken. We hebben ook samen­ge­werkt met APX, een leider in markt­con­form mili­eu­tech­no­lo­gieën, om de afboeking van REC’s per uur binnen de Southwest Power Pool (SPP) te onder­steunen via het APX North American Rene­wa­bles Registry-platform. Hierdoor hebben elek­tri­ci­teits­pro­du­centen in het Midden- en Midwesten van de Verenigde Staten binnen­kort de moge­lijk­heid om certi­fi­caten op uurbasis af te schrijven wanneer uurge­ge­vens beschik­baar zijn.

Op verge­lijk­bare wijze hebben we samen­ge­werkt met de Deense netbe­heerder Energinet om de tech­ni­sche basis te leggen voor granu­laire certi­fi­ce­ring en om inno­va­tieve toepas­singen te ontwik­kelen, zoals het Project Energy Origin-platform. Energinet bouwt voort op de eerste successen en werkt nu samen met partners uit de sector om deze oplos­singen ook buiten Dene­marken toe te passen, in samen­wer­king met andere trans­mis­sie­net­be­heer­ders in Europa.

Tot slot hebben wij in Latijns-Amerika een pilot gelan­ceerd onder leiding van The Inter­na­ti­onal REC Standard Foun­da­tion (I‑REC Standard), in samen­wer­king met Evident Services en onze leve­ran­ciers, ACCIONA Energia en AES Chile. Wij hebben gebruik gemaakt van de gede­tail­leerde gege­ven­stoe­gang in Chili om certi­fi­caten per uur in te trekken voor elk hernieuw­baar ener­gie­cer­ti­fi­caat (REC) dat in 2021 is uitge­geven. De drie hernieuw­bare-ener­gie­pro­jecten hier komen 100% overeen met het jaar­lijkse ener­gie­ver­bruik van onze data­cen­ters in Chili.

We hebben ook buiten Google forse voor­uit­gang gezien, waaronder een groeiende belang­stel­ling voor T‑EAC’s bij ener­gie­ge­brui­kers in de publieke sector en proef­pro­jecten in nieuwe regio’s. Zo kondigde de Neder­landse ambassade in Bangkok onlangs een proef­pro­ject aan met de Elec­tri­city Gene­ra­ting Authority of Thailand (EGAT) voor schone ener­gie­cer­ti­fi­caten per uur, met als doel de Thaise infra­struc­tuur voor de handel in schone energie uit te bouwen ter onder­steu­ning van de nationale CO2-neutraliteitsdoelstelling.

De vele lopende T‑EAC-proef­pro­jecten creëren niet alleen infra­struc­tuur voor het per uur bijhouden van energie, maar leveren ook waar­de­volle lessen op die de bredere invoering van ener­gie­cer­ti­fi­caten op uurbasis onder­steunen. Door ons werk in Chili weten we dat het bijhouden van energie per uur nieuwe contrac­tuele over­we­gingen met zich meebrengt. Dit heeft gevolgen voor voor schone-ener­gie­pro­jecten in gemeen­schap­pe­lijk bezit; die over­we­gingen moeten we maken, om dubbel­tel­ling van certi­fi­caten per uur in de registers of door project­ont­wik­ke­laars te voorkomen.

Data en software voor het bijhouden van energie op uurbasis

Hoewel registers een cruciale rol spelen bij de invoering van T‑EAC’s op grote schaal, bereiken T‑EAC’s hun volledige poten­tieel pas als ener­gie­con­su­menten over betere tools en systemen beschikken om toegang te krijgen tot hun ener­gie­ge­ge­vens. Bovendien moeten deze gegevens geordend worden, om zo ener­gie­ver­bruik te matchen met de aankoop van schone energie per uur.

Om in deze behoefte te voorzien, zijn wij een project gestart met de soft­wa­re­le­ve­ran­cier FlexiDAO om de toegang tot en aggre­gatie van ener­gie­ge­ge­vens in onze gehele porte­feuille in Dene­marken, Ierland en Nederland te vereen­vou­digen. Dit project helpt ons bij het stroom­lijnen van ons 24/​7‑proces voor het matchen van kool­stof­vrije energie in deze landen en bij het valideren van onze matching, door middel van het afboeken van certi­fi­caten per uur van onze schone ener­gie­pro­jecten in Dene­marken en Nederland. Het heeft ons ook geholpen bij het iden­ti­fi­ceren van belang­rijke opera­ti­o­nele uitda­gingen met betrek­king tot gege­ven­stoe­gang; deze wijzen op een behoefte aan meer gecen­tra­li­seerde datahubs en gestan­daar­di­seerde autorisatieprocessen.

Niet alleen Google onder­steunt de ontwik­ke­ling van nieuwe tools voor het ontsluiten van gede­tail­leerde ener­gie­ge­ge­vens en het per uur matchen van schone energie: het afgelopen jaar hebben we in Nederland en het Verenigd Konink­rijk inte­res­sante samen­wer­kingen tussen ener­gie­le­ve­ran­ciers en ener­gie­con­su­menten gezien om pilots te starten met het matchen van schone energie per uur.

Belang­rijk is dat rege­ringen ener­gie­ge­ge­vens per uur ook gaan zien als een tool om het gebruik van nieuwe ener­gie­tech­no­lo­gieën te versnellen. Dit onder­steunt hun doel­stel­ling om de economie kool­stofarm te maken. Zo bekijkt de Europese Unie bijvoor­beeld hoe gede­tail­leerde ener­gie­op­spo­ring, met nieuwe data en soft­wa­reo­p­los­singen, de uitrol van groene waterstof kan onder­steunen door na te gaan of de energie die wordt gebruikt om waterstof te produ­ceren, afkomstig is van schone ener­gie­bronnen. Daarnaast hebben het Ameri­kaanse minis­terie van Defensie en de General Services Admi­ni­stra­tion deze maand een geza­men­lijk verzoek om infor­matie gepu­bli­ceerd waarin poten­tiële ener­gie­le­ve­ran­ciers wordt gevraagd hun methoden voor het per uur bijhouden en rappor­teren van kool­stof­vrije energie gede­tail­leerd uiteen te zetten.

Standaardisering van het bijhouden per uur

Naarmate het aantal initi­a­tieven voor het bijhouden van gegevens per uur toeneemt, bestaat het gevaar dat een groot aantal tools, defi­ni­ties en tech­ni­sche speci­fi­ca­ties gelijk­tijdig in aantal toeneemt. Dit leidt tot een gefrag­men­teerd ecosys­teem en een gebrek aan inter­o­pe­ra­bi­li­teit. Stan­daar­di­satie is dan ook van cruciaal belang voor het slagen van de invoering van certi­fi­caten op uurbasis, want alleen zo is het mogelijk voor markten en infra­struc­turen om efficiënt op wereld­wijde schaal te functioneren.

Daarom heeft Google​.org een subsidie toegekend aan het door de sector geleide EnergyTag-initi­a­tief. Enger­gyTag heeft aanzien­lijke voor­uit­gang geboekt bij het orga­ni­seren van de markt voor uurcer­ti­fi­caten en het samen­brengen van de belang­rijkste stake­hol­ders om geza­men­lijk indu­strie­normen te ontwik­kelen. Als stichtend lid van de advies­raad van EnergyTag hebben we met genoegen bijge­dragen aan de voor­lo­pige white­paper. Ook kijken we uit naar de publi­catie van EnergyTag’s officiële richt­lijnen; een belang­rijke mijlpaal in de totstand­ko­ming van granu­laire certi­fi­caten als een erkend, volledig en verhan­del­bare tool.

We zijn ook enthou­siast over onze deelname aan het LF Energy-project van de Linux Foun­da­tion, een wereld­wijd open-source-initi­a­tief dat is gericht op het kool­stof­vrij maken van ener­gie­sys­temen. Binnen LF Energy speelt Google een actieve rol in het Carbon Data Speci­fi­ca­tion Consor­tium, dat normen ontwik­kelt om de invoering van T‑EAC’s te onder­steunen door een betere toegang tot ener­gie­ge­ge­vens per uur mogelijk te maken.

Wat is de volgende stap voor certificaten per uur?

Als we naar de toekomst kijken, zijn we het meest enthou­siast over de markt­trans­for­matie en decar­bo­ni­satie op netniveau die uurlijkse matching mogelijk maakt. Het digitaal labelen van elke energie-eenheid met zowel tijd- als loca­tie­ge­ge­vens helpt consu­menten niet alleen te veri­fi­ëren waar hun energie elk uur vandaan komt, maar biedt ook cruciale infor­matie over de beschik­baar­heid per uur van kool­stof­vrije energie in elek­tri­ci­teits­netten. In combi­natie met de toene­mende inspan­ningen om de kaders voor kool­stof­boek­hou­ding bij te werken zodat beter rekening wordt gehouden met de emissie-effecten van schone ener­gie­pro­jecten op het netniveau, leidt dit tot een groot­scha­lige herver­de­ling van kapitaal ten gunste van schone ener­gie­pro­jecten met het grootste effect. Beleids­ma­kers krijgen zo op hun beurt nieuwe instru­menten om ener­gie­con­su­menten te stimu­leren de klok rond schone energie te kopen.

We zijn benieuwd naar wat de toekomst voor uurcer­ti­fi­caten in petto heeft en hopen dat deze tools de invoering van 24/​7 kool­stof­vrije energie en het decar­bo­ni­seren van elek­tri­ci­teits­netten wereld­wijd versnellen. In de tussen­tijd blijven we werken met onze partners aan de opscha­ling van certi­fi­caten per uur in onze eigen porte­feuille, om ervoor te zorgen dat we ons doel bereiken om onze wereld­wijde acti­vi­teiten tegen 2030 op 24/​7 kool­stof­vrije energie te laten draaien.”

Pin It on Pinterest

Share This