Imec demonstreert flinterdunne en plooibare 8‑bit microprocessor die complexe berekeningen kan uitvoeren

3 maart 2022

Imec, het onder­zoeks­cen­trum in nano-elek­tro­nica en digitale tech­no­logie, KU Leuven en PragmatIC Semi­con­ductor hebben een snelle, plooibare en ener­gie­zui­nige 8‑bit micro­pro­cessor gemaakt. De micro­pro­cessor inte­greert 16.000 dunnefilm-tran­sis­toren op een chip van 24,9 mm² en kan complexe code correct uitvoeren. 

Om de werking te demon­streren, lieten de onder­zoe­kers het iconische spelletje Snake draaien op de micro­pro­cessor. In de toekomst zullen flexibele micro­pro­ces­soren toelaten om reken­kracht te geven aan tal van toepas­singen binnen het Internet of Things, zoals aan sensoren in huis of aan productverpakkingen.

De ontwik­ke­ling van flexibele elek­tro­nica is de laatste jaren in een stroom­ver­snel­ling geraakt. Mede dankzij onderzoek dat op imec werd gevoerd, vind je de flexibele circuits vandaag al terug als RFID-tag in allerlei product­ver­pak­kingen, verbinden ze papieren speel­kaarten met de cloud, doen ze dienst als slimme pleister en drijven ze dunne beeld­schermen aan. Kloppend hart van deze tech­no­logie zijn dunnefilm-tran­sis­toren – gemaakt uit bijvoor­beeld metaal­oxides – aange­bracht in dunne laagjes op een plastiek folie. Op gebied van reken­kracht kunnen dunnefilm-tran­sis­toren lang niet tippen aan de klassieke silicium-tran­sis­toren. Ze hebben dan ook niet de bedoeling om deze te vervangen, maar wel om andere toepas­singen mogelijk te maken. Niet alleen is de elek­tro­nica flin­terdun en flexibel, waardoor de circuits haast onzicht­baar in allerlei objecten kunnen worden geïn­te­greerd. Ze zijn bovendien een pak goedkoper: chips van één eurocent worden stilaan realiteit.

Maar om nog meer reken­kracht te kunnen geven aan alle­daagse objecten, ontbreekt er vandaag de dag nog één belang­rijk element: de flexibele rekenchip of micro­pro­cessor die complexe bere­ke­ningen kan uitvoeren. In voedings­ver­pak­kingen of drank­kar­tons zou zo’n flexibele micro­pro­cessor in combi­natie met een vers­heids­sensor dynamisch kunnen berekenen hoelang het product nog vers blijft. Hij zou ook allerlei sensoren in en rond het huis (camera, tempe­ra­tuur­sensor, CO2-sensor) intel­li­gent met elkaar kunnen verbinden en aansturen. Een snelle rekenchip in een wearable zou ook snel vari­ë­rende data (zoals je hartslag of bewe­gingen van spieren) beter kunnen verwerken. Kortom, een flexibele, goedkope rekenchip zou meer reken­kracht en connec­ti­vi­teit kunnen geven aan het Internet of Things (IoT).

Kris Myny, Principal Scientist bij imec: “Toen we een tiental jaar geleden bij imec begonnen met de ontwik­ke­ling van plooibare micro­pro­ces­soren waren die qua eigen­schappen en complexi­teit verge­lijk­baar met de sili­ci­um­chips uit de jaren 1970. Om ze bruikbaar te maken voor IoT-toepas­singen, moesten ze een pak sneller en kleiner worden. Ook hun ener­gie­ver­bruik moest naar beneden, aangezien heel wat IoT-toepas­singen gedurende maanden of langer op een kleine batterij moeten kunnen werken. Dat bracht heel wat uitda­gingen mee op het gebied van chipontwerp.” 

Een ander strui­kel­blok was de fabricage. Micro­pro­ces­soren op basis van silicium worden op grote schaal gemaakt met betrouw­bare, robuuste produc­tie­pro­cessen. De fabricage van flexibele elek­tro­ni­sche circuits speelde zich tot voor kort enkel af in het labo.

Kris Myny: “In onze flexibele micro­pro­cessor hebben we, mede dankzij de FlexLogIC® Fab service van onze partner PragmatIC, 16.000 dunnefilm-tran­sis­toren geïn­te­greerd op een opper­vlakte kleiner dan een vinger­nagel. Dat aantal is uiteraard niet verge­lijk­baar met de miljarden tran­sis­toren die vandaag in de krach­tigste sili­ci­um­chips zitten. Maar de micro­pro­cessor is wel al in staat om voldoende reken­kracht te geven aan sensoren en actu­a­toren voor het IoT. Voor de eerste keer tonen we ook aan dat onze flexibele micro­pro­cessor reële complexe code correct kan uitvoeren: we zijn erin geslaagd om er het populaire Snake spel op te laten draaien. Deze reali­satie is een mooi afsluit­stuk van de star­ters­beurs die ik in 2016 van de Europese Onder­zoeks­raad (ERC) kreeg om een derge­lijke doorbraak in dunnefilm-tech­no­logie mogelijk te maken.”
Dit onderzoek werd uitge­voerd in het kader van de ERC star­ters­beurs FLICs onder grant agreement No 716426 binnen het Horizon 2020 onder­zoeks- en inno­va­tie­pro­gramma van de Europese Unie.

Pin It on Pinterest

Share This