Onderzoek Aruba: adoptie van netwerken ‘as a service’ groeit in EMEA de komende twee jaar met 41 procent

9 oktober 2020

In antwoord op de pandemie inves­teren IT-managers in EMEA – als onderdeel van hun herstel­plannen – nu meer in cloud­ge­ba­seerde en AI-netwerk­tech­no­logie. Dit blijkt uit onderzoek van Aruba, onderdeel van Hewlett Packard Enterprise. 

Uit een nieuw wereld­wijd rapport ‘Preparing for the post-pandemic workplace’ blijkt dat IT-managers inspelen op de uitda­gingen die het thuis­werken met zich meebrengt en dat de hybride werkplek sterk in opmars is – mensen moeten zonder problemen kunnen wisselen tussen hun werk op de kantoor, thuis en onderweg. Daarom willen zij de infra­struc­tuur van hun netwerk veran­deren en de verschui­ving maken van CapEx-inves­te­ringen naar oplos­singen die als dienst worden afgenomen. 

Het gemid­delde aandeel van IT-diensten die als een dienst worden afge­sloten, zal de komende twee jaar met 41 % groeien, van 29 % nu naar 41 % in 2022. Het aantal orga­ni­sa­ties dat het merendeel (meer dan 50 %) van hun IT-oplos­singen als dienst afneemt, stijgt in diezelfde periode met ongeveer 74 %.

Morten Illum, Vice President EMEA bij Aruba: “De opkomst van de hybride werkplek betekent voor IT-managers een uitge­kiende even­wichts­oe­fe­ning tussen flexi­bi­li­teit, veilig­heid en betaal­baar­heid. De werkplek zoals we die kennen is aanzien­lijk veranderd, en om nieuwe normen zoals de ander­halve meter afstand en contact­loos zakendoen te kunnen faci­li­teren, moeten orga­ni­sa­ties over de juiste tech­no­logie beschikken voor een goede verbin­ding, bevei­li­ging en onder­steu­ning. En omdat de omstan­dig­heden ook finan­cieel alleen maar zwaarder worden, kiezen steeds meer IT-beslis­sers voor het abon­ne­ments­model, dat minder risico en minder kosten met zich meebrengt.”

Het rapport, waarvoor 2.400 IT-beslis­sers in meer dan twintig landen in de acht belang­rijkste sectoren zijn onder­vraagd, belicht hoe zij in het coro­na­tijd­perk hebben gere­a­geerd op de eisen vanuit IT en de business, de inves­te­ringen die zij als gevolg daarvan doen en de verbruiks­mo­dellen die zij nu overwegen.

De opval­lendste uitkomsten:

Corona-crisis heeft verregaande gevolgen

IT-beslis­sers geven aan dat de impact van COVID-19 aanzien­lijk is, zowel voor hun personeel als voor de netwerk­in­ves­te­ringen op de korte termijn:

  • 20 % omschrijft de impact op hun personeel als ‘aanzien­lijk’ (veel verlof of ontslagen), 48 % als ‘gemiddeld’ (tijdelijk minder werken in bepaalde functies) en 23 % als ‘klein’ (heel weinig functies geraakt).
  • In EMEA scoren Rusland (27 %), de Verenigde Arabische Emiraten (25 %), Zweden en Frankrijk (beide 24 %) het hoogst op ‘aanzien­lijke’ impact, terwijl Spanje (13 %) en Nederland (15 %) opmer­ke­lijk lager scoren.
  • 74 % geeft aan dat de inves­te­ringen in netwerk­pro­jecten door COVID-19 zijn uitge­steld of vertra­ging hebben opgelopen, 30 % geeft aan dat projecten helemaal zijn geannuleerd.

Positief punt: er wordt geïnvesteerd in de nieuwe behoeften

De plannen voor de toekomst zijn daar­en­tegen te omschrijven als ambitieus: in het licht van COVID-19 wil de overgrote meer­der­heid van IT-beslis­sers de netwerk­in­ves­te­ringen op hetzelfde peil houden of opschroeven, om zo tegemoet te komen aan de nieuwe behoeften van klanten en werknemers.

  • 38 % van de IT-beslis­sers wereld­wijd geeft aan de inves­te­ringen in cloud­ge­ba­seerde netwerken te willen opschroeven, terwijl 45 % ze op hetzelfde niveau wil houden en 15 % ze omlaag wil brengen. APAC is wereld­wijd aanvoerder: hier geeft 45 % aan de inves­te­ringen in cloud­ge­ba­seerde netwerken te willen verhogen tegenover 32 % in EMEA. India spant de kroon met 59 %. Met cloud­op­los­singen die het mogelijk maken om het netwerk op grote schaal op afstand te beheren, zijn deze moge­lijk­heden vooral verlei­de­lijk voor IT-teams wanneer het niet of nauwe­lijks mogelijk is om op locatie aanwezig te zijn.
  • IT-beslis­sers hebben ook behoefte aan verbe­terde tools voor het kunnen monitoren en inzich­te­lijk maken van netwerken, waarbij 34 % aangeeft de inves­te­ringen in analytics en assurance te willen verhogen, 48 % deze inves­te­ringen op hetzelfde peil wil houden en 15 % deze omlaag wil brengen. Op die manier kunnen IT-orga­ni­sa­ties het netwerk effi­ci­ënter inrichten en problemen sneller oplossen nu de eisen die aan het netwerk gesteld worden – met het op afstand werkende personeel – steeds hoger worden.
  • De nadruk ligt ook op inno­va­tieve tech­no­lo­gieën die het werk van IT-teams eenvou­diger maken door repe­ti­tieve taken te auto­ma­ti­seren. 35 % van de IT-beslis­sers wereld­wijd wil meer inves­teren in AI-netwerk­tech­no­logie, waarbij APAC voor­op­loopt met 44 % en EMEA en Noord- en Zuid-Amerika beide volgen met 30 %.

Adoptie van nieuwe verbruiksmodellen versnelt

Bij het vormgeven van hun inves­te­rings­plannen kijken IT-beslis­sers nu naar alter­na­tieve verbruiks­mo­dellen om de beste balans tussen waarde en flexi­bi­li­teit te bereiken.

  • Van alle IT-beslis­sers binnen EMEA kijkt 50 % naar nieuwe abon­ne­ments­vormen voor hardware en/​of software, 51 % naar managed services voor turnkey hardware/​software en 29 % naar finan­ciële lease­vormen – allemaal het resultaat van COVID-19. Dit weer­spie­gelt de toege­nomen behoefte aan finan­cieel flexi­beler modellen. 
  • De abon­ne­ments­mo­dellen voor netwerken zijn in APAC popu­lairder (61 %) dan in Noord- en Zuid-Amerika (52 %) en EMEA (50 %). Op landen­ni­veau staat Turkije aan kop (73 %), gevolgd door India (70 %) en China (65 %).
  • Sectoren die wereld­wijd gezien de meeste interesse hebben in een abon­ne­ments­model zijn de horeca (66 %), IT, tech­no­logie en telecom (58 %) en onderwijs (57 %). De impact van COVID-19 op IT-gedrag heeft geleid tot de behoefte aan meer flexi­bi­li­teit en voor­spel­baar­heid in kosten, en om het risico op eerdere kapi­taal­kosten te verminderen.
  • In schril contrast hiermee houdt slechts 8 procent wereld­wijd vast aan alleen CapEx-inves­te­ringen, hoewel dit percen­tage in Nederland (20 %), de Verenigde Staten (17 %), Spanje (16 %) en Frankrijk (15 %) hoger ligt. Binnen de sectoren blijft 15 % van de retail, distri­butie en transport zich op CapEx-inves­te­ringen concen­treren, tegenover slechts 5 % van het onderwijs en IT, tech en telecom, en 2 % van de horeca.

“De behoeften van klanten en werk­ne­mers zijn de afgelopen maanden zo ingrij­pend veranderd, dat het geen verras­sing is dat IT-managers op zoek zijn naar flexi­beler oplos­singen”, zegt Illum. “De behoefte aan wend­baar­heid en flexi­bi­li­teit in het netwerk­be­heer is groter dan ooit en het is nu van cruciaal belang ervoor te zorgen dat bedrijven de complexi­teit van het netwerk vermin­deren om de veilige en naadloze ervaring te garan­deren waar gebrui­kers om vragen.”

“De pandemie heeft ertoe geleid dat veel orga­ni­sa­ties hun inves­te­ringen in de IT-infra­struc­tuur hero­ver­wegen om bedrijfs­mo­dellen op te bouwen die wendbaar, aanpas­baar en passend voor het doel zijn. Hoewel er in het begin wellicht een negatief effect te zien was op de lopende projecten, is het bemoe­di­gend te zien dat er stevige plannen voor de middel­lange termijn op tafel liggen, waarbij geïn­ves­teerd wordt in geavan­ceerde netwerk­tech­no­logie op basis van flexi­beler verbruiks­mo­dellen die minder direct kapitaal vereisen”, aldus Illum.

Pin It on Pinterest

Share This