Restwarmte uit datacenter verwarmt straks honderden woningen in Amsterdam

4 december 2019

Nieuwe woningen in het ontwik­ke­lings­ge­bied Amstel III in Amsterdam  worden in de toekomst verwarmd met data­cen­ter­rest­warmte. De betrokken partijen zijn een onderzoek gestart naar de haal­baar­heid van het aanleggen van een warmtenet. 

Met het nieuwe warmtenet kunnen 400 nieuw­bouw­wo­ningen van Caransa Groep aan de Paas­heu­velweg in Amsterdam Zuid-Oost aard­gas­vrij en duurzaam worden verwarmd. Het warmtenet voor de nieuwe wijk Amstel III maakt hiervoor gebruik van rest­warmte van een nabij­ge­legen data­center van Equinix. Vast­goed­be­heerder Caransa, warm­te­net­werk­be­drijf Firan, data­cen­ter­be­heerder Equinix, water­be­drijf Waternet en bran­che­or­ga­ni­satie Dutch Data Center Assso­ci­a­tion (DDA) zijn daartoe een haal­baar­beids­on­der­zoek gestart. Het onderzoek zal duidelijk maken of de aanleg van een publiek warmtenet met onaf­han­ke­lijk beheer mogelijk is en welke rollen de verschil­lende partijen en de gemeente hierbij spelen. 

Bijdrage aan de energietransitie

Volgens Stijn Grove, directeur van de DDA, kunnen data­cen­ters een grote bijdrage leveren aan de doel­stel­lingen van het Klimaat­ak­koord door data­center rest­warmte in te zetten als duurzame warm­te­bron voor warm­te­netten. “Data­cen­ters dragen reeds enorm bij aan de verduur­za­ming van Nederland. Door de concen­tratie van IT-appa­ra­tuur in energie effi­ci­ënte data­cen­ters, hebben we het ener­gie­ver­bruik ondanks de sterke digi­ta­li­se­ring stabiel kunnen houden. Data­cen­ters leveren daarnaast een grote bijdrage door hun data­center rest­warmte opnieuw in te zetten als duurzame warm­te­bron. De getekende inten­tie­ver­kla­ring is een prachtige volgende stap in deze ambitie. We zien dit dan ook als een zeer positieve ontwik­ke­ling in de verdere verduur­za­ming van Amsterdam Zuid-Oost.” 

André Meijer, directeur van Firan, benadrukt dat publieke warm­te­netten essen­tieel zijn om de ener­gie­tran­sitie in Neder­landse gemeenten tot een succes te maken. “Omdat iedereen onder gelijke condities toegang heeft, bevordert deze aanpak de ontwik­ke­ling van nieuwe lokale warm­te­bronnen, de conti­nu­ï­teit van het net én de keuze­vrij­heid voor de afnemers. Het Amstel III warmtenet laat zien hoe we samen stappen vooruit zetten om tot de slimste resul­taten te komen: een toekomst­be­stendig netwerk dat duurzame warmte levert aan woningen en bedrijven in een dyna­mi­sche stede­lijke omgeving.” 

Positieve ontwikkelingen

Michiel Eielts, Managing Director van Equinix is positief over de ontwik­ke­ling die bijdragen aan de ener­gie­tran­sitie. “Het stemt ons positief om als Equinix bij te kunnen dragen aan de bevor­de­ring van energie-effi­ci­ency. Gebruik van rest­warmte uit onze data­cen­ters is hier een belang­rijke volgende stap in. De moge­lijk­heden zijn groot: de warmte van alle data­cen­ters rond de stad is genoeg om honderd­dui­zenden woningen te verwarmen. Omdat data­cen­ters zich geen storingen kunnen veroor­loven, gaat het om een zeer stabiele warm­te­bron die het hele jaar door beschik­baar is. Om het initi­a­tief rondom de inzet van rest­warmte te laten slagen is een leve­ran­cier, distri­bu­teur en afnemer nodig. Dit maakt dat het altijd een samenspel van verschil­lende belang­heb­benden is. Equinix streeft er dan ook naar om deze partijen bij elkaar te brengen, voor het optimaal benutten van rest­warmte. We zijn al een knooppunt voor internet en connec­ti­vi­teit; met de herbe­stem­ming van rest­warmte vormen we ook een knooppunt in een duurzame ener­gie­keten.” 

Salo Caransa, Directeur van Caransa Groep, toont zijn steun om het project verder te onder­zoeken. “De rest­warmte die uit data­cen­ters vrijkomt kan benut worden voor zowel nieuwbouw als bestaande bouw. Afhan­ke­lijk van het gekozen tempe­ra­tuur­re­gime ontstaan verschillen in duur­zaam­heid, betaal­baar­heid en openheid van het warmtenet. Daarom onder­steunt Caransa Groep dit haal­baar­heids­on­der­zoek naar een open lage tempe­ra­tuur warmtenet in Amstel III, en zien wij samen met onze partners met belang­stel­ling de uitkom­sten tegemoet van de juri­di­sche toepas­baar­heid binnen de gestelde beleids­ka­ders van duur­zaam­heid, betaal­baar­heid en openheid.”

Pin It on Pinterest

Share This