Hoe maak je een goede start naar de Cloud?

24 januari 2019

Zoals verwacht, werpt werken in de cloud voor veel bedrijven zijn vruchten af. Maar voor sommige moet de cloudreis nog beginnen. De eerste over­stap­pers, voor­na­me­lijk de grote spelers, gingen overstag door de belofte dat in de cloud werken effi­ci­ënter en kosten­be­spa­rend is. Grote inves­te­ringen zijn dan namelijk niet meer nodig, je betaalt alleen voor gebruik. Bij de tweede grote cloudhype lag de focus op flexi­bi­li­teit en schaal­baar­heid. Want de beschik­bare middelen zijn eindeloos en zetten kracht achter de digitale trans­for­matie van infor­matie-inten­sieve processen.

Maar hoewel de voordelen voor zich spreken, zijn er nog steeds bedrijven die nog niet de toege­voegde waarde van de cloud inzien. Dit valt het meeste op in de mid-market. Daar gebeurt cloud­in­te­gratie vaak per ongeluk via ‘guerrilla’ cloud­im­ple­men­ta­ties die voort­komen uit ontwik­ke­lings­pro­jecten, of via Software-as-a-Service-imple­men­ta­ties (SaaS) die zonder een officiële aanpak binnendruppelen.

Drie obstakels om te overwinnen

Cloud­laat­ko­mers staan nu voor drie grote obstakels. De eerste is het industrie-brede tekort aan speci­fieke IT-vaar­dig­heden, en dat geldt ook voor de cloud. Constante soft­wa­re­ont­wik­ke­lingen maken het in elke sector moeilijk om talenten te werven, te trainen en te behouden. Het tweede obstakel is dat on-premise-systemen vaak lang meegaan en vooral mid-market­be­drijven willen deze vanwege de inves­te­ring zo lang mogelijk blijven gebruiken.

Obstakel nummer drie is misschien het minst lastig, maar vergt wel de meeste moed: de leiding nemen. Alle inno­va­tieve ontwik­ke­lingen die bedrijven voort­stuwen, beginnen met een visie, en er is altijd de kans op misluk­king. De weg naar werken in de cloud is net zo verra­der­lijk. Zelfs nu er voor­beelden zijn van succes­volle op cloud geba­seerde bedrijfs­mo­dellen, van Netflix tot Uber, is de eerste stap zetten naar een cloudom­ge­ving een uitdaging. Iemand moet daarom de leiding nemen. Die persoon kan zowel uit de top als uit de rest van de orga­ni­satie komen. Maar of dit nu een voor­uit­stre­vende CTO of hard­wer­kende IT-beheerder is, kennis over het bedrijf en inzicht over hoe tech­no­lo­gieën zoals de cloud het bedrijf vooruit kunnen helpen, zijn een must. En of het dan gaat om het effi­ci­ënter uitvoeren van een bestaande taak of het in de markt zetten van een nieuwe dienst, het begint allemaal met het verlangen om grenzen te verleggen.

Waar te beginnen?

In de laatste twintig jaar werkte ik samen met veel bedrijven. Van orga­ni­sa­ties in de Fortune 1000 tot kleine, regionale bedrijven in niches. Wanneer ik met klanten praat over de cloud, vragen ze vaak waar ze moeten beginnen. Om die vraag te kunnen beant­woorden, neem ik ze mee terug in de tijd.

De laatste tien jaar ligt het tempo waarin veran­de­ringen als gevolg van tech­no­logie elkaar opvolgen hoger dan ooit. De rode lijn in de grote veran­de­ring van client-servers via virtu­a­li­satie naar de cloud wordt gevormd door twee factoren: reken­kracht en data. De kosten voor reken­kracht zijn redelijk lineair gestegen. Daar­en­tegen zijn het gebruik en de waarde van data juist explosief gestegen.

Data is nu de belang­rijkste factor in de digitale trans­for­matie en de cloud versterkt dit alleen maar. Dit wil niet zeggen dat alle gegevens in een cloud moeten staan, want het is niet altijd de beste optie. Wat bedrijven wél zouden moeten kunnen, is data van en naar cloud­sys­temen verplaatsen, data veilig delen, gegevens via speciale platforms analy­seren en inzichten creëren.

Dus wat is mijn antwoord op de vraag waar te beginnen? De meeste impact bereik je door eerst te focussen op mensen en data. Begin klein en stel bijvoor­beeld een team samen van business- en IT-managers om oplos­singen te zoeken voor tastbare vraag­stukken. Dit kan effec­tie­vere bedrijfs­con­ti­nu­ï­teit zijn of een complexere taak, zoals het verza­melen van klan­tin­zichten uit opera­ti­o­nele gegevens voor nieuwe verkoop- of marke­ting­cam­pagnes. Of zelfs projecten bedoeld om de footprint van data­cen­ters te verkleinen of nieuwe serve­rim­ple­men­ta­ties te stroom­lijnen. Alles met een concreet einddoel voldoet.

Daarbij is het als het om data gaat verstandig om met een aantal zaken rekening te houden. Probeer bijvoor­beeld te zorgen dat de stor­age­ar­chi­tec­tuur die je gebruikt, kan samen­werken met elk cloud­plat­form. Want als het digitale tijdperk ons één ding heeft geleerd, dan is het wel dat alles constant verandert. Het is dus essen­tieel dat data tussen huidige cloud­plat­formen, SaaS-diensten en on-premise-systemen kan bewegen.

Trai­ningen en onder­steu­ning
Vergeet ook mensen niet. Combineer cloud-agnos­ti­sche en flexibele plat­formen van cloud­pi­o­niers, zoals NetApp, met trai­ningen en advies­ge­sprekken. Ook werkt het goed om samen te werken met mensen die anderen geholpen hebben bij dezelfde digitale transformatie.

En tot slot: ga je eigen weg. Het is namelijk helemaal persoon­lijk hoe je besluit om te gaan werken in de cloud. Maar als je eenmaal begint, garandeer ik dat het een geweldig avontuur wordt.

Pin It on Pinterest

Share This