Wereldwijd samenwerkingsverband moet aanpak van cybercrime verbeteren

10 oktober 2017

Tien landen op drie conti­nenten slaan de handen ineen om cyber­crime aan te pakken. De landen richten hiervoor een wereld­wijd samen­wer­kings­ver­band op onder de naam Global EPIC, waarvoor op 10 oktober 2017 een samen­wer­kings­over­een­komst wordt onder­te­kend. Dat gebeurt op CYBERSEC 2017, een wereld­wijde confe­rentie over stra­te­gi­sche cyber­se­cu­rity-vraag­stukken, in Krakau, Polen.

Cyber­aan­vallen blijven het nieuws beheersen en ontwrichten regel­matig de moderne maat­schappij. Over de hele wereld zijn nationale samen­wer­kings­ver­banden van overheid, bedrijfs­leven en kennis­in­stel­lingen actief die zich richten op de bestrij­ding van cyber­crime. Deze ecosys­temen zijn los van elkaar ontstaan en hebben een belang­rijke functie binnen hun land als het gaat om digitale veilig­heid, innovatie, opleiden van talent en het doen van inves­te­ringen. Ze hebben echter allemaal met nagenoeg dezelfde cyber­se­cu­rity-vraag­stukken te maken, omdat cyber­crime geen grenzen kent. Het gevolg is dat op verschil­lende plaatsen in de wereld het wiel wordt uitge­vonden. Global EPIC moet hier veran­de­ring inbrengen.

Versnelling en dynamiek

Wereld­wijd slaan 14 ecosys­temen, verdeeld over 10 landen en drie conti­nenten, de handen ineen tegen cyber­aan­vallen die een grote impact hebben op de samen­le­ving. De partijen gaan nationale ideeën en initi­a­tieven wereld­wijd beschik­baar stellen en wereld­wijde initi­a­tieven nationaal imple­men­teren, wat de digitale veilig­heid in de wereld moet vergroten.

Tien landen op drie continenten slaan de handen ineen om cybercrime aan te pakken (bron foto: The Hague Security Delta)

Het Europese veilig­heids­cluster The Hague Security Delta (HSD) is vanaf het eerste uur betrokken bij de oprich­ting van Global EPIC. In dit Neder­landse cluster werken bedrijven, overheden en kennis­in­stel­lingen samen aan inno­va­ties en kennis­ont­wik­ke­ling op het gebied van veilig­heid. De betrokken partijen hebben als geza­men­lijke ambitie meer bedrij­vig­heid, meer banen en een veilige wereld te creëren.

Grotere slagkracht

Global EPIC richt zich op het wereld­wijd delen van kennis en kunde. Ook maken de deel­ne­mende ecosys­temen gebruik van elkaars faci­li­teiten, instru­menten, datasets en onder­zoeks­ge­ge­vens. Aan de hand van geza­men­lijke trend­ana­lyses wordt gekeken naar nieuwe cyberrisico’s en welke maat­re­gelen daarvoor genomen moeten worden. Daarnaast zullen de samen­wer­kende ecosys­temen beleids­matig nauwer met elkaar samen­werken en hun overheden daarover adviseren, zodat wereld­wijd een geza­men­lijke aanpak ontstaat. “Samen staan we sterker en hebben we een grotere slag­kracht”, aldus Richard Franken, directeur HSD.

Franken: “Cyber­se­cu­rity-problemen kan je niet alleen oplossen. Overheid, bedrijfs­leven en kennis­in­stel­lingen hebben elkaar nodig. Maar ook dat is niet meer genoeg in een tijd waarin inter­na­ti­o­nale veilig­heids­vraag­stukken steeds complexer worden. We hebben elkaar wereld­wijd nodig om een stap verder te komen in het opzetten van een goede digitale verdediging.”

‘Samenwerking is onmisbaar’

Izabela Albrycht, voor­zitter van CYBERSEC vindt de samen­wer­king van 14 ecosys­temen onmisbaar in het licht van de huidige drei­gingen in de wereld. Albrycht: “Vandaag leggen we het fundament van een community dat wereld­wijd kennis en kunde gaat uitwis­selen, over verschil­lende maat­schap­pe­lijke sectoren heen. Dat biedt perspec­tief om cyber-uitda­gingen op inno­va­tieve wijze aan de voorkant aan te pakken.”

De veertien wereld­wijde cyber­se­cu­rity-ecosys­temen die samen­werken binnen Global EPIC zijn: Centre for Secure Infor­ma­tion Tech­no­lo­gies (Verenigd Konink­rijk), The Hague Security Delta (Nederland), Global Cyber­se­cu­rity Resource – Carleton Univer­sity (Canada), Univer­sity of New Brunswick (Canada), Cybers­park (Israël), CyberTech Network (Verenigde Staten), The Kosci­uszko Institute (Polen), Poli­tec­nico di Torino (Italië), La Fundación INCYDE (Spanje), Cyber Wales (Verenigd Konink­rijk), bwtech@UMBC (Verenigde Staten), Procomer (Costa Rica), Inno­va­tion Boulevard Surrey, BC (Canada) en CSA (Singapore).

Pin It on Pinterest

Share This