Combell, delaware en imec bundelen de krachten om bedrijven te helpen AI-kosten en data onder controle te houden

28 oktober 2026

Werk­ne­mers gebruiken steeds vaker arti­fi­ciële intel­li­gentie. Voor bedrijven wordt het daardoor moei­lijker om de kosten op te volgen, gevoelige gegevens te beschermen en te weten waar die gegevens worden verwerkt. Combell (onderdeel van team​.blue), delaware en imec hebben een inten­tie­ver­kla­ring onder­te­kend om de European Sovereign AI Cloud, of ESAI, te lanceren: een aanbod dat orga­ni­sa­ties een gecon­tro­leerd traject biedt naar private AI-infra­struc­tuur in Europa en hen toelaat om de modellen te kiezen die het best bij hun acti­vi­teiten passen.

De drie Belgische partners nemen elk een deel van het aanbod voor hun rekening. delaware brengt het AI-gebruik van een orga­ni­satie in kaart en ontwerpt en beheert de omgeving. Combell levert GPU-capa­ci­teit die exclusief voor de klant draait in Europese data­cen­ters. imec evalueert en opti­ma­li­seert de imple­men­tatie van AI-modellen op basis van de eigen docu­menten en taken van de klant, in plaats van alleen te vertrouwen op standaardbenchmarks.

AI gebruik groeit sneller dan controle erop

Bijna de helft van de werk­ne­mers die gene­ra­tieve AI gebruiken, doet dat via een persoon­lijk account, zo blijkt uit cijfers van cyber­se­cu­ri­ty­be­drijf Netskope (2026). Volgens tech­no­lo­gie­be­drijf Flexera (2026) toetst meer dan een derde van de orga­ni­sa­ties het AI-gebruik niet aan een budget. Onder­zoeks­bu­reau Gartner (2026) verwacht bovendien dat de kosten van taken die AI-agents uitvoeren tegen 2028 meer dan zullen vervijf­vou­digen. delaware zag die groei ook intern. Bijna alle werk­ne­mers wereld­wijd gebruiken goed­ge­keurde AI-tools in hun dage­lijkse werk. Tussen mei en augustus 2026 steeg het AI-gebruik van het bedrijf met gemiddeld 41% per maand.

“AI-kosten kunnen ongemerkt oplopen, terwijl werk­ne­mers soms persoon­lijke tools gebruiken waarmee bedrijfs­ge­ge­vens buiten de controle van de orga­ni­satie belanden. Dat gebruik verbieden zonder alter­na­tief is geen realis­tisch antwoord. Bedrijven moeten hun mensen een veilig en bruikbaar alter­na­tief geven, met het nodige beleid en de nodige ‘gover­nance’”, zegt Bart Van Kerkhoven, partner bij delaware​.“Toen we de kosten van onze AI-tools expo­nen­tieel zagen stijgen, besloten we om samen met Combell en imec een eigen AI-infra­struc­tuur te bouwen. De logische volgende stap was om dezelfde oplossing aan te bieden aan klanten met verge­lijk­bare uitda­gingen”, zegt Benjamin Jacobs, director bij delaware.

Het part­ner­schap bouwt voort op een vertrouwde basis. Jacobs was enkele jaren CTO van Combell en leidde later Sentia, een spin-off van Combell die zich toelegde op managed services voor grote bedrijven. Na de overname van Sentia stapte hij samen met vijftien voor­ma­lige collega’s over naar delaware, als onderdeel van de voort­ge­zette inves­te­ring van delaware in managed services.

Eén gateway voor alle AI

De AI-gateway van delaware is één centraal toegangs­punt dat vóór de AI-tools van een orga­ni­satie staat. Alle verzoeken van werk­ne­mers, appli­ca­ties en AI-agents lopen via die gateway​.Afhan​ke​lijk van het beleid van de orga­ni­satie kan de gateway persoons­ge­ge­vens verwij­deren, budgetten per team bewaken, een auditlog bijhouden en elk verzoek door­sturen naar de private AI-omgeving van de orga­ni­satie of naar een extern model. Zo krijgen de CFO, de CIO en de CISO een gedeeld beeld van hoe AI wordt gebruikt, en kunnen orga­ni­sa­ties makke­lijker aantonen dat ze voldoen aan de AI Act, NIS2 en DORA​.Bedrijven hoeven de AI-diensten die ze al gebruiken niet op te geven. De gateway voegt een contro­le­laag toe en opent een route naar private capa­ci­teit waar de gevoe­lig­heid, de schaal of de voor­spel­baar­heid van de workload dit verantwoordt. 

GPU-capa­ci­teit in Europese datacenters

Private AI-workloads zullen draaien op dedicated GPU-servers die Combell beheert in Europese datacenters. 

“Klanten willen weten waar hun AI draait en wat die zal kosten zodra de hele orga­ni­satie ermee werkt. Ons antwoord is concreet: eigen GPU’s in Europese data­cen­ters en voor­spel­bare capa­ci­teit voor private AI”, zegt Simon Van der Heyden, managing director van Combell.

Combell (onderdeel van team​.blue) heeft data­cen­ters op meer dan 30 Europese locaties en breidt die aanwe­zig­heid uit naar­ge­lang de groei van zijn klanten en het markt­po­ten­tieel. ​ Zo kunnen klanten hun infra­struc­tuur – en dus ook hun AI-workloads – dicht bij de bedrijfs­pro­cessen zelf laten draaien. 

“Veel klanten vertrouwen ons vandaag al hun bedrijfs­kri­ti­sche infra­struc­tuur toe. Wanneer hun teams elke dag met AI werken, willen ze dat op dezelfde manier geregeld zien: een team dat ze kennen en dat alles 24/​7 beheert, kosten die ze kunnen voor­spellen en gegevens die in Europa blijven, onder Europese juris­dictie. Dat bieden we via Combell: een volledig beheerde cloud- en AI-infra­struc­tuur in gecer­ti­fi­ceerde Europese data­cen­ters”, zegt Jonas Dhaenens, oprichter en president van team​.blue.

Getest op eigen use cases van de klant

De private omgeving draait op vrij beschik­bare AI-modellen. Klanten zijn niet gebonden aan één model en kunnen over­stappen zodra er nieuwe of beter pres­te­rende modellen beschik­baar komen​.Imec zet zijn expertise over de volledige AI-stack in om de modellen en de infra­struc­tuur te opti­ma­li­seren op de eigen workloads van elke klant. Dat levert een rele­van­tere onder­bou­wing op dan algemene bench­mark­scores, en helpt orga­ni­sa­ties om kwaliteit en kosten te verge­lijken voor hun speci­fieke situatie. Imec en delaware helpen hen kiezen: via Workload Studio van imec test imec​.aistack welke modellen best presteren op de eigen docu­menten en taken van elke klant.

“Soeve­rei­ni­teit betekent dat je zelf kunt kiezen. Maar de keuze voor het juiste AI-model en de juiste infra­struc­tuur mag geen giswerk zijn. We testen verschil­lende modellen op de werke­lijke workloads van elke klant en opti­ma­li­seren hun pres­ta­ties op de onder­lig­gende infra­struc­tuur. Door in Vlaan­deren de krachten te bundelen, kunnen we die moge­lijk­heden sneller op de markt brengen en bouwen we mee aan een sterker lokaal AI-ecosys­teem”, zegt Steven Latré, VP Arti­fi­cial Intel­li­gence bij imec.

Van assessment tot operationele omgeving tot bedrijfsomgeving

Samen dekken de drie partners elke laag af die orga­ni­sa­ties nodig hebben om AI opnieuw onder controle te krijgen: gover­nance en beheer van delaware, in Europa gehoste GPU-infra­struc­tuur van Combell en onaf­han­ke­lijke evaluatie van LLM’s en opti­ma­li­satie van AI-infe­rentie van imec. De drie partners zijn ervan overtuigd dat die combi­natie de Europese markt een geloof­waardig alter­na­tief biedt voor de grote Ameri­kaanse frontier​-AI​-plat​formen​.Bedrijven kunnen starten met een assess­ment van hun huidige AI-gebruik: wat ze uitgeven, welke tools werk­ne­mers gebruiken, waar bedrijfs­ge­ge­vens worden verwerkt en welke workloads in aanmer­king komen voor private infra­struc­tuur in Europa. De eerste gesprekken met klanten lopen. 

Pin It on Pinterest

Share This