Industrial IT-specialist Factry verovert Scandinavische procesindustrie

2 oktober 2024

Het Gentse Factry, gespe­ci­a­li­seerd in de ontwik­ke­ling van Indu­strial IT-oplos­singen en MES-software voor de proces­in­du­strie, is bezig aan een sterke opmars in de Nordics. Met bloeiende samen­wer­kingen maar ook nieuwe part­ner­schappen met geves­tigde waarden als Tata Steel (Sura­ham­mars Bruk) en MTC Powder Solutions en clean­tech­be­drijven Carbo Culture en Spinnova, ziet de scale-up de vraag naar zijn oplos­singen in de regio sterk stijgen. Om die groei verder te besten­digen, zal Factry zijn oplos­singen demon­streren op de vakbeurs Proces­sTe­knik in Göteborg. In de toekomst wil het Gentse groei­be­drijf de pijlen richten op de proces­in­du­strie in de VS en Canada.

Factry maakte de afgelopen jaren een sterke groei door. Sinds 2020 zag de scale-up zijn omzet bijna vervijf­vou­digen. 2023 was goed voor een jaar­lijkse recur­rente omzet­s­groei van 35%, waarbij het klan­ten­be­stand met meer dan een derde toenam. Belang­rijk in dit traject is de business over de Belgische lands­grenzen heen. Vandaag plukken in 31 landen wereld­wijd diverse spelers uit de proces­in­du­strie de vruchten van Factry-oplossingen. 

Oprich­ters van Factry (vlnr): Jeroen Cous­se­ment, Yves Bourgeois & Frederik Van Leeckwyck

“Onze markt is per definitie inter­na­ti­o­naal”, vertelt mede-oprichter Frederik Van Leeckwyck. “Willen we schalen, moeten we naar het buiten­land. Die ambitie hebben we van in het begin gekoes­terd en hebben we tot dusver kunnen waarmaken. Vandaag komt ongeveer de helft van onze omzet van klanten en projecten uit het buiten­land, van Vancouver tot Melbourne.”

Carbolyse

Opmer­ke­lijk de voorbije jaren is de groei van Factry in de Nordics. Sinds begin dit jaar gebruikt het Finse Carbo Culture het open data­be­heer­plat­form Factry Historian. Deze jonge start-up heeft een uniek gepa­ten­teerd proces ontwik­keld dat op basis van carbolyse koolstof in plant­aardig afval of biomassa onder hoge tempe­ra­turen omzet in biochar. Dat is een stabiele en inerte vorm die perma­nente opslag mogelijk maakt en zo koolstof uit de lucht houdt. De oplossing van Factry zal ook gebruikt worden bij het Zweedse bedrijf MTC Powder Solutions, een producent van near-net shape (NNS)-componenten die gebruikt worden in veel­ei­sende indu­strieën zoals olie en gas, chemie, kern­energie en ener­gie­op­wek­king. Naast Historian koos MTC Powder Solutions ook voor FactryOS, de MES-software van de Gentse scale-up. De inspi­ratie hiervoor kwam van de buren bij Sura­ham­mars Bruk, onderdeel van Tata Steel Europe. De experts van MTC Powder Solutions onder­vonden tijdens een bezoek aan de staal­wal­serij uit eerste hand de impact van de MES-software van Factry en besloten deze ook te gaan gebruiken.

De kracht van opensource-technologie

Factry is dus geen nieuw­komer in de Scan­di­na­vi­sche proces­in­du­strie. Reeds sinds 2019 plukt de Sura­ham­mars staal­wal­serij de vruchten van de Gentse tech­no­logie. Maar ook het Finse Spinnova, dat textiel­ve­zels voor kledij maakt op basis van hout of afval, zag ook reeds de effi­ci­ëntie op de produc­tie­vloer stijgen dankzij Factry. 

“Spinnova is in 2019 onze open source collector beginnen gebruiken om hun proces­data te capteren op hun toen­ma­lige piloot­in­stal­latie. Het bedrijf is al jaren overtuigd van het belang van proces­data als fundament voor opera­ti­o­nele verbe­te­ring. Door hun groei en de toene­mende complexi­teit van hun productie is het bedrijf in 2022 over­ge­stapt naar Factry Historian, ons open data­be­heer­plat­form dat hen helpt om data beschik­baar te maken voor de hele orga­ni­satie en de effi­ci­ëntie en betrouw­baar­heid van hun processen te verbe­teren”, getuigt Frederik Van Leeckwyck.

“Factry over­tuigde ons van de kracht van opens­our­ce­tech­no­logie”, getuigt Stefan Schre­we­lius-Axell van Sura­ham­mars Bruk. “Hierdoor hebben we vandaag des te meer de controle over onze data en processen. De perfor­mantie van hun systeem staat buiten kijf, net als hun toewij­ding tot een degelijke service. Op basis van onze ervaring en evolu­e­rende noden wordt de software continu door­ont­wik­keld, waardoor wij hier Zweden in staat zijn het maximale te halen uit de productie.”

Datageletterd

Volgens Van Leeckwyck komt het succes van Factry in de Nordics niet uit de lucht vallen. 

“De bedrijven in de proces­in­du­strie zijn er enorm data­ge­let­terd, ze draaien niet rond de pot en weten exact waarnaar ze op zoek zijn. Ze zijn zich bewust van het belang van een gedegen data-infra­struc­tuur en de meer­waarde van een open tech­no­logie die hen in staat stelt om hun data optimaal te benutten en effi­ci­ën­tie­winst te boeken. Er is ook een cultural fit. Ze delen met ons dezelfde mindset, net als het geloof in onze tech­no­logie. Ik ben dan ook fier dat wij als Gentse speler deze voor­uit­stre­vende data­ge­dreven bedrijven de moge­lijk­heid kunnen bieden om het meeste te halen uit hun assets.”

Vakbeurs ProcessTeknik

Voor Factry is het nu zaak om de inter­na­ti­o­nale groei verder door te zetten. De Nordics zijn een belang­rijke markt voor de Gentse scale-up en bieden nog veel poten­tieel. Zo worden ook in Dene­marken de eerste projecten opgestart. Om zijn groei­am­bi­ties in de Nordics kracht bij te zetten, is Factry van 8 tot 10 oktober aanwezig op Proces­sTe­knik in Göteborg, waar het zijn MES-software en open data­be­heer­plat­form Historian zal voor­stellen aan de lokale procesindustrie. 

“De vakbeurs is meteen een uitge­lezen kans om beter kennis te maken met lokale inte­gra­toren die onze oplos­singen kunnen intro­du­ceren in Scan­di­navië. Nadien richten we stilaan onze blik op de Verenigde Staten en Canada, maar alles op z’n tijd”, besluit Van Leeckwyck.

Pin It on Pinterest

Share This