Waarom data zich over landsgrenzen heen moeten kunnen verplaatsen

4 september 2017

En waarom dat voor u belang­rijk is

Grens­over­schrij­dende data­stromen zijn van essen­tieel belang voor de wereld­eco­nomie. Maar wat houden die grens­over­schrij­dende data­stromen precies in? En wat voor invloed hebben ze op u?

De term ‘grens­over­schrij­dende data­stromen’ verwijst naar het verplaatsen en over­dragen van data over de lands­grenzen heen. Data moeten vrij kunnen worden verplaatst, zodat u – waar u ook bent en zowel voor persoon­lijke als zakelijke doel­einden – toegang kunt krijgen tot de infor­matie en diensten die u nodig heeft. Data­ser­vi­ce­pro­vi­ders zetten niet in elke stad of in elk land data­cen­ters neer. In plaats daarvan bouwen ze centers op plekken waar dat het meest logisch is: op plaatsen waar ze hun klanten de beste service kunnen verlenen, waar dat het kosten­ef­fi­ci­ëntst is of waar de vraag naar diensten het grootst is. Data moeten lands­grenzen over­steken om overal ter wereld te kunnen worden gebruikt.

Iedereen, van indi­vi­duen tot en met grote onder­ne­mingen, vertrouwt op het over­dragen van data.

Stel, u reist van Amsterdam naar Berlijn en rekent daar een lunch af met uw credit­card. Hoe weet de credit­card­soft­ware dan of dit geen frau­du­leuze trans­actie is? Dankzij data. De computer van uw bank analy­seert de aankoop en de locatie en is dankzij die analyse in staat om de trans­actie toe te staan, of om deze juist als mogelijke fraude te iden­ti­fi­ceren en te weigeren. Deze volledige analyse speelt zich af in de minieme tijd die verstrijkt tussen het moment dat u uw kaart door de gleuf haalt en het moment dat de betaling wordt goedgekeurd.

We zien het gebruik van credit­cards in het buiten­land als vanzelf­spre­kend, maar het is een van de vele manieren waarop grens­over­schrij­dende data­stromen ons in ons dagelijks leven faci­li­teren. Hetzelfde geldt voor het volgen van verzonden pakketjes, het opzoeken van het weer­be­richt of het online kopen van kleding – om maar een paar voor­beelden te noemen.

Op een breder niveau maken bedrijven in elke branche gebruik van data om wereld­wijde markten te betreden. Stel dat een retail­be­drijf de uitbrei­ding maakt van Amsterdam naar Japan en Zuid-Korea. Dankzij grens­over­schrij­dende data­stromen kan het hoofd­kan­toor van het bedrijf verschil­lende locaties coör­di­neren om infor­matie over klanten te analy­seren en in te zetten, zijn bevoor­ra­dings­ke­tens aansturen en markt­on­der­zoek uitvoeren. Dit zorgt voor een uniform merk en meer verkopen.

De toekomst van grens­over­schrij­dende data­stromen is echter onzeker. Er zijn geen wereld­wijde handels­re­gels die bepalen dat data vrij over de wereld moeten kunnen bewegen. Econo­mi­sche belangen en zorgen over privacy hebben overheden ertoe bewogen om data­stromen in te perken en niet toe te staan dat data eigen lands­grenzen overgaan. Dit kunnen we niet laten gebeuren.

We bevinden ons middenin een data­re­vo­lutie. In de laatste vijftien jaar alleen al zagen we een verschui­ving van inbel­ver­bin­dingen en desktops naar smartphones en cloud-computing. Door het delen van data is onze wereld steeds meer verbonden. De opkomst van kunst­ma­tige intel­li­gentie en bijvoor­beeld het Internet of Things hebben daar flink aan bijge­dragen. Data moeten zich vrij over lands­grenzen heen kunnen bewegen om de groei van de wereld­eco­nomie en om innovatie te bevor­deren, ongeacht of u een lunch afrekent op vakantie, een bedrijfs­groei doormaakt of welke andere situatie daar­tus­senin dan ook.

 Aaron Cooper is Vice-President Global Policy van BSA | The Software Alliance

Pin It on Pinterest

Share This